Κακή περίοδο εδώ και μερικές αγωνιστικές διανύει η ομάδα της Χαλκηδόνας, γνωρίζοντας την 3η συνεχόμενη του ήττα απο τον Παννεαπολικό, εντός έδρας με σκορ 0-1, για το Πρωτάθλημα της Α' Πειραιά.

Με αυτή την ήττα, οι γηπεδούχοι ''έπεσαν'΄' απο την 3η θέση όπου βρισκόντουσαν, στην 5η .

Η ομάδα της Νεάπολης βαθμολογικά είχε μεγαλύτερο κίνητρο, και απείλησε για πρώτη φορά με τον Καστρινόπουλο στο 26΄ αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η Χαλκηδόνα απάντησε στις ευκαιρίες, και είχε και αυτή δοκάρι με την σειρά της στο 51' με τον Δημόπουλο.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την σημαντική αυτή νίκη στις καθυστερήσεις, με το Τσιριγώτη να παίρνει το ριμπάουντ, και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πνευματικού, μετά απο κεφαλιά του Πατρίκαλου που είχε πάει στο δοκάρι.