Νίκη βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας πέτυχε εχθές ο Πειραικός στο γήπεδο του Μοσχάτου, επικρατώντας δύσκολα των Νέων Δραπετσώνας με σκορ 2-1, μετά απο 17 παιχνίδια στο Πρωτάθλημα της Β' Πειραιά, πατώντας γερά στα πλέι οφ ανόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με τον Παφίλη στο 34'.

Η ομάδα της Δραπετσώνας, έφερε το ματς στα ίσια με πέναλτι του Μπεκιράι στο 66ο λεπτό, αλλά ένα λεπτό αργότερα όμως οι πανηγυρισμοί τους βγήκαν ''ξινοί'', αφού ο Ικονόμη άφησε την ομάδα του παίκτη λιγότερο, δεχόμενος δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Εκεί, η ομάδα του Πειραιά, ανέβασε ρυθμούς και δικαιώθηκε στο 75', όταν ο Ντε Κρικοριάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζερβάκου, λυτρώνοντας την ομάδα του Θ.Πάβλοβιτς.

Αναλυτικά τα όσα μας είπε μετά τον αγώνα ο έμπειρος κόουτς:

''Ηταν μια σημαντική νίκη τόσο απο βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής άποψης.

Συνολικά στο παιχνίδι, δεν δεχτήκαμε ιδίαιτερη πίεση.

Αντιμετωπίσαμε μια ομάδα δύσκολη.

Μετά απο κάποιες διορθωτικές κινήσεις απο τον πάγκο μας,, καταφέραμε να αντιδράσουμε θετικά μετά την ισοφάριση.

Τα παιδιά δεν το παρατήσανε, και δείξανε πάθος.

Συνεχίζουμε έχουμε ένα σερί δύσκολων αγώνων, και πρέπει να δείξουμε την ίδια θέληση όπως σήμερα''.