Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, στέκεται, κείμενο και υπαίθριες δραστηριότητες

Την αναρρίχηση του στην βαθμολογία συνεχίζει ο Ηρακλής Νικαίαςπου κατάφερε να ''λυγίσει'' την αντίσταση του μαχητικού Φοίνικα Αγίας Σοφίας με σκορ 1-0, στο 2ο όμιλο της Β' Πειραιά.

Ο γηραιός πατάει γερά στην 4η θέση του ομίλου μετά απο 16 αγώνες με 32 βαθμούς, τέσσερις πόντους πίσω απο τον Αστέρα Κερατσινίου που βρίσκεται στην 3η.

''Λυτρωτής'' για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κυριάρχησαν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ήταν ο Δάππας, που έδωσε την νίκη στο 87ο λεπτό.

Μερικά λεπτά νωρίτερα, ο Φοίνικας βγήκε στην αντεπίθεση και είχε δοκάρι, και η αναμέτηση μπορούσε να πάρει άλλη τροπή.

Ο τεχνικός των Νικαιωτών, Παναγιώτης Κυριακάκης, δήλωσε μετά το τέλος:

''Η αλήθεια είναι οτι δεινοπαθήσαμε.

Χάσαμε αρκετές φάσεις.

Αντιμετωπίσαμε έναν αντίπαλο, που έπαιζε πίσω απο την μπάλα και δυσκολευόμασταν να βρούμε διαδρόμους.

Βάλαμε την μπάλα κάτω και είχαμε υπομονή.

Ευτυχώς έστω στο τέλος, πήραμε το τρίποντο.