Αντιστροφή ψυχολογίας, μέσα σε μια εβδομάδα και ψυχολογικό πλεονέκτημα ξανά ανέκτησε ο Πειραικός, που πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα των Λεόντων Καμινίων με ανατροπή (1-2), ξεπερνώντας γρήγορα την πρώτη ήττα της χρονιάς την προηγούμενη εβδομάδα απο τον Αρη Αμφιάλης, για το Πρωτάθλημα της Β' Πειραιά.

Οι γηπεδούχοι, αιφνιδίασαν πλήρως την ομάδα του Θ.Πάβλοβιτς και προηγήθηκαν στο σκορ στο 10' με γκολ του Μίτρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν για τον Πειραικό παράσταση για εναν ρόλο, αφού δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους Καμινιώτες.

Η αντεπίθεση άρχισε στο 80ο λεπτό με τέρμα του Φριντζάλα, ενώ την μεγάλη ανατροπή ολοκλήρωσε ο Παφίλης στο 88'.

Ετσι, ο ιστορικός σύλλογος πλησίασε την απόσταση απο την κορυφή στο -4, απο τον πρώτο Ολυμπιακό Περάματος, που έφερε Χ στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής με τον Σαρωνικό.

Ο προπονητής του Πειραικού, Θανάσης Πάβλοβιτς, χαρακτήρισε δίκαιο το αποτέλεσμα βάση την εικόνα του αγώνα, και οτι ομάδες που είναι χαμηλά στην βαθμολογία γίνονται αυτόματα πιο επικίνδυνες λόγω οτι δεν έχουν τίποτα να χάσουν:

''Μας έβαλαν δύσκολα σήμερα οι Λέοντες.

Αν και χωρίς να κινδυνέψουμε δεχτήκαμε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μόνο μια ομάδα υπήρξε στο γήπεδο και αυτοί είμασταν εμείς.

Το αποτέλεσμα είναι απόλυτα δίκαιο, βάση της εικόνας του αγώνα.

Βάλαμε την μπάλα κάτω, επιμείναμε και κερδίσαμε.