ΑΘΗΝΑ
Με τη διεξαγωγή της προκριματικής φάσης, αρχίζει απόψε  η Euroleague γυναικών στην υδατοσφαίριση για τη νέα σεζόν. 

Ελληνικό ενδιαφέρον υπάρχει στους τρεις από τους τέσσερις ομίλους, από τους οποίους θα προκύψει η οκτάδα που θα συνεχίσει στα προημιτελικά και ταυτόχρονα θα εξασφαλίσει τη συμμετοχή σε ένα final-4 (οι νικήτριες των διπλών προημιτελικών διεκδικούν το τρόπαιο της Euroleague, ενώ οι ηττημένες αγωνίζονται για το LEN Trophy). 

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός είναι το φαβορί στον Γ΄ όμιλο, που διεξάγεται στην Πάντοβα της Ιταλίας, η Βουλιαγμένη αναμένεται να δώσει σκληρή μάχη για την πρόκριση στον Β΄ όμιλο, στο Κόζιτσε της Σλοβακίας, ενώ ο εθνικός επιστρέφει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και φιλοξενεί τον Δ΄ όμιλο, όπου όμως έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο.

Για να τα πάρουμε με τη σειρά, ο Ολυμπιακός στον Γ΄ όμιλο (τον μοναδικό που απαρτίζεται από τέσσερις ομάδες, καθώς οι υπόλοιποι έχουν από πέντε) είναι το λογικό φαβορί, αν και οι αντίπαλοί του δεν μπορούν να θεωρηθούν αμελητέοι. 

Η ιταλική Πάντοβα, που είναι και η οικοδέσποινα των αγώνων, δυσκολεύει παραδοσιακά τις «ερυθρόλευκες», με τις οποίες αναμετράται συνεχώς τα τελευταία χρόνια. 

Η ισπανική Ματαρό ήταν η νικήτρια του LEN Trophy το 2016 και μετείχε στο final-4 της Euroleague το 2017, ενώ η Χάντι Μανσίσκ αποτελεί το «φυτώριο» του ρωσικού πόλο, διαθέτοντας στις τάξεις της την πλειοψηφία των διεθνών με τις «μικρές» εθνικές ομάδες αθλητριών. 

Σε κάθε περίπτωση, όμως, η πρόκριση είναι στα χέρια του Ολυμπιακού, ο οποίος στοχεύει στην κατάληψη της πρώτης θέσης, ώστε να έχει καλύτερες πιθανότητες για έναν πιο βατό αντίπαλο στα προημιτελικά, με απώτερο στόχο να επιστρέψει στο final-4, μετά την περσινή του απουσία.

Η σημαντικά ενισχυμένη εφέτος Βουλιαγμένη επιδιώκει να επανέλθει στην ευρωπαϊκή ελίτ, καθώς τα τελευταία χρόνια είχε κάνει βήματα προς τα πίσω, με αποκορύφωμα τον περσινό αποκλεισμό της στην προκριματική φάση. 

Η δύο φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης έχει όμως δύσκολη αποστολή στον Β΄ όμιλο, που θα διεξαχθεί στο Κόζιτσε της Σλοβακίας. Επικεφαλής του γκρουπ είναι η ισπανική Σαμπαντέλ, η κορυφαία ευρωπαϊκή ομάδα της τελευταίας οκταετίας, διάστημα κατά το οποίο μετράει ισάριθμες συμμετοχές σε final-4 και τέσσερις τίτλους. 

Η καταλανική ομάδα, ενισχυμένη φέτος με την πληρέστερη πολίστρια του κόσμου, την Αμερικανίδα Μάγκι Στέφενς, και τη συμπατριώτισσά της Κάιλι Νιούσχουλ, προβάλλει ως το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης και φυσικά του ομίλου. 

Έτσι, ο ΝΟΒ αναμένεται να διεκδικήσει τη δεύτερη προνομιούχο θέση με αντίπαλο την ουγγρική Ντουναουιβάρος, κάτοχο του LEN Trophy αλλά και του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ. 

Η κατάκτηση αυτών των δύο τροπαίων, με αντιπάλους τον Ολυμπιακό και την Κίνεφ Κίρισι αντίστοιχα, δείχνει τη δυναμική των Μαγυάρων και το βαθμό δυσκολίας της αποστολής της Βουλιαγμένης. Ρόλο αουτσάιντερ έχει η ιταλική Ράπαλο, στην οποία αγωνίζεται η μέχρι πέρυσι πολίστρια του Ολυμπιακού, Τζούλια Έμολο, ενώ η οικοδέσποινα Κόζιτσε απλώς συμπληρώνει τον όμιλο.

Πρώτος στη μάχη των προκριματικών ρίχνεται ο Εθνικός, ο οποίος φιλοξενεί στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά τους αγώνες του Δ΄ ομίλου, επιστρέφοντας μετά από αρκετά χρόνια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. 

Η παρουσία της ουγγρικής Ουίπεστ και της ιταλικής Οριζόντε Κατάνια, δύο ομάδων δηλαδή που συμμετείχαν στο περσινό final-4, αλλά και της πάντα δυνατής Ντιναμό Ουραλότσκα από τη Ρωσία, καθιστά σχεδόν απαγορευτική οποιαδήποτε σκέψη πρόκρισης για την ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη, που θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό και για κάποιο θετικό αποτέλεσμα, κυρίως απέναντι στην πρωταθλήτρια Γαλλίας Λιλ.

Ο Α΄ όμιλος, που θα διεξαχθεί στη Βαρκελόνη, είναι ο μοναδικός που δεν έχει ελληνικό ενδιαφέρον. Ακλόνητο φαβορί είναι η επί διετία πρωταθλήτρια Ευρώπης Κίνεφ Κίρισι (Ρωσία), ενώ τη δεύτερη θέση αναμένεται να διεκδικήσουν η ισπανική Σαντ Αντρέου και η ουγγρική Βαζούτας. Μετέχουν επίσης η ολλανδική Λέιντεν και η κροατική Μλάντοστ Ζάγκρεμπ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των ομίλων με ελληνικό ενδιαφέρον:


Β΄ ΟΜΙΛΟΣ (Κόζιτσε/Σλοβακία)


1η αγωνιστική (Πέμπτη 24/1)

19:00 Ντουναουϊβάρος (Ουγγαρία)-Ράπαλο (Ιταλία)

20:00 Σαμπαντέλ (Ισπανία)-Κόζιτσε (Σλοβακία)

Ρεπό ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ


2η αγωνιστική (Παρασκευή 25/1, πρωί)

11:00 Ράπαλο-Σαμπαντέλ

12:30 Ντουναουιβάρος-ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ

Ρεπό: Κόζιτσε



3η αγωνιστική (Παρασκευή 25/1, απόγευμα)

19:00 Σαμπαντέλ-Ντουναουιβάρος

20:30 ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-Κόζιτσε

Ρεπό: Ράπαλο



4η αγωνιστική (Σάββατο 26/1)

19:00 ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-Σαμπαντέλ

20:30 Κόζιτσε-Ράπαλο

Ρεπό: Ντουναουιβάρος



5η αγωνιστική (Κυριακή 27/1)

11:00 Ράπαλο-ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ

12:30 Κόζιτσε-Ντουναουιβάρος

Ρεπό: Σαμπαντέλ



Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ (Πάντοβα/Ιταλία)


1η αγωνιστική (Παρασκευή 25/1)

19:00 Πάντοβα (Ιταλία)-Χάντι Μανσίσκ (Ρωσία)

21:00 Ματαρο (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ



2η αγωνιστική (Σάββατο 26/1)

18:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Χάντι Μανσίσκ

20:00 Πάντοβα-Ματαρό



3η αγωνιστική (Κυριακή 27/1)

11:00 Χάντι Μανσίσκ-Ματαρό

13:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Πάντοβα



Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ (Πειραιάς)


1η αγωνιστική (Πέμπτη 24/1)

17:30 ΕΘΝΙΚΟΣ-Λιλ (Γαλλία)

19:15 Ντιναμό Ουραλότσκα (Ρωσία)-Οριζόντε Κατάνια (Ιταλία)

Ρεπό: Ουίπεστ (Ουγγαρία)



2η αγωνιστική (Παρασκευή 25/1, πρωί)

10:00 Οριζόντε Κατάνια-Ουίπεστ

11:45 Λιλ-Ντιναμό Ουραλότσκα

Ρεπό: ΕΘΝΙΚΟΣ



3η αγωνιστική (Παρασκευή 25/1, απόγευμα)

18:15 Ντιναμό Ουραλότσκα-Ουίπεστ

20:00 ΕΘΝΙΚΟΣ-Οριζόντε Κατάνια

Ρεπό: Λιλ



4η αγωνιστική (Σάββατο 26/1)

18:00 ΕΘΝΙΚΟΣ-Ντιναμό Ουραλότσκα

19:45 Ουίπεστ-Λιλ

Ρεπό: Οριζόντε Κατάνια



5η αγωνιστική (Κυριακή 27/1)

10:00 Λιλ-Οριζόντε Κατάνια

11:45 ΕΘΝΙΚΟΣ-Ουίπεστ

Ρεπό: Ντιναμό Ουραλότσκα

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ


BOUKIS


 
Top