Eπρεπε να μπει 2019 για να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στο Πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας ο Πειραικός.

Η ομάδα του Θ.Πάβλοβιτς, μετά απο 11 αγώνες αήττητη, λύγισε εντός έδρας απο τον Αρη Αμφιάλης, στο πιο σημαντικό ματς της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου, με σκορ 2-3.

Το παιχνίδι έγινε ροντέο απο την αρχή, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 8' με δράστη τον Κουδουνάκο.

Ο Πειραικός απάντησε αμέσως, και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Λούπο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν στην ανατροπή στο 19ο λεπτό με τον Θεοχαράκη να κάνει το 2-1.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, αφού η ομάδα της Αμφιάλης, έκανε το 2-2 πάλι με τον Κουδουνάκο στο 40'.

Τελικά η ανατροπή της ανατροπής, σημειώθηκε στο 75ο λεπτό, με τον Κουδουνάκο να πετάει φωτιές και να φτάνει σε εκπληκτικό χατ-τρικ, δίνοντας και την τεράστιας σημασία νίκη στην ομάδα του.

Ο τεχνικός των Πειραιωτών, Θανάσης Πάβλοβιτς, δεν είδε αυτά που ήθελε απο την ομάδα του, και οτι χρειάζεται σωστή διαχείρηση απο δω και πέρα για να μην χαθεί αυτό που έχτισε σε όλον τον πρώτο γύρο:

''Απο οτι φαίνεται μείναμε στον προηγούμενο χρόνο.

Δεν είμασταν αυτοί που ήθελα εγώ να δω.

Οποιος πετύχαινε το γκολ στο δεύτερο μέρος θα έπαιρνε και τους 3 βαθμούς.

Στερηθήκαμε πολλά σήμερα κυρίως σε θέματα τακτικής.

Απο δω και πέρα πρέπει να διαχειριστούμε την ήττα μας που κάποια στιγμή θα την κάναμε.