Με εντός έδρας νίκη 3-1 άρχισαν τις υποχρεώσεις τους οι παίχτες του παιδικού τμήματος της ακαδημίας για την Β' φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣΠ με αντίπαλο την ομάδα Ερμή Κορυδαλλού.

Οι παίχτες του παιδικού ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δείχνοντας από την αρχή της διαθέσεις τους και πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό ύστερα από σουτ του Μπρεγκου είδαν τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι του αντιπάλου τερματοφύλακα.

Με τον ίδιο παίχτη μετά από 3 λεπτά να στέκεται πάλι άτυχος στερώντας του και πάλι το δοκάρι το γκολ,μετά από όμορφη ενέργεια και σουτ.

Οι παίχτες του Θωμά Μετου συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό όταν μετά από πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Λευτέρη Καλαμάκι ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε τη μπάλα και στην επαναφορά της ο Νταβέλης με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0,

πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το 1ο γκολ ύστερα από 3 λεπτά ο Καραβολος μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και καταπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα αφού πρώτα βρήκε το δεξί δοκάρι (3ο σε διάστημα 20 λεπτών) να αναπαυτεί στα δίχτυα του τερματοφύλακα κάνοντας το 2-0 όπου ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου,παρόλο τις ευκαιρίες που έχασαν οι παίχτες του παιδικού δεν κατάφεραν να κάνουν το 3-0.

Οι παίχτες του παιδικού συνέχισαν και στο Β' ημίχρονο να έχουν τη κατοχή της μπάλας και να χάνουν ευκαιρίες αλλά λίγο η έλλειψη καθαρού μυαλού στη τελική προσπάθεια λίγο η ατυχία δε τους άφησε να κάνουν το 3-0 και να τελειώσουν το παιχνίδι!!

Έτσι λοιπόν σε μια στιγμή αδράνειας δέχτηκαν το 2-1 από τους αντιπάλους τους οι οποίοι θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει μετά από λίγο σε 2-2 αλλά ο τερματοφύλακας Ανδρακακος με τρομερή διπλή απόκρουση κράτησε το προβάδισμα για τη Προοδευτική δεχόμενος τα συγχαρητήρια όλων των συμπαικτών του.

Μετά από τις ευκαιρίες και το γκολ που δέχτηκε η Προοδευτική η ομάδα αφύπνισε και σε μια υποδειγματική αντεπίθεση σημείωσε και 3ο γκολ με τον Χαβρανη..Και κάπως έτσι τελείωσε οριστικά το παιχνίδι..

Στο επόμενο παιχνίδι η ομάδα του Θωμά Μετου θα αντιμετωπίσει την ΑΟ Καστέλα εντός έδρας..

Για τη Προοδευτική αγωνίστηκαν οι : Ανδρακακος,Σκουλαρικης,Αλευρης,Ορφανιδης,Καλαμακης Λ.,Μπιανκι,Τερβολι,Μπρεγκου,Καραβολος,Καλαμακης Αγ.,Νταβελης,Πεμα,Χαβρανης και Ξαφης!!