Σπουδαία νίκη που τον κρατάει την μοναδική αήττητη ομάδα στην κατηγορία, αλλά και στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας (και στο -3 απο την κορυφή), πέτυχε ο Πειραικός στο ''Π.Νικολαίδης'' της Νίκαιας επικρατώντας του ΑΟΑΔ με 2-1, για την τελευταία αγωνιστική πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Κομβικό σημείο για αυτή την μεγάλη νίκη των φιλοξενούμενων, ήταν στα τελευταία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, με τον Παφίλη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Καραμπλιά για το 0-1.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η ομάδα του Θ.Πάβλοβιτς δεν εφησυχάστηκε και στο 53' ο Ντερ Κρικοριάν έκανε το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του σκόρερ Παφίλη, με δεύτερη κίτρινη.

Ο ΑΟΑΔ στο 81' μείωσε σε 2-1 με πέναλτι του Καλύβα, και αυτό το σκορ έμελλε να είναι το τελικό της αναμέτρησης.

Ο τεχνικός του Πειραικού, Θανάσης Πάβλοβιτς, δήλωσε:

''Κάναμε πολύ σπουδαία νίκη απο όλες τις απόψεις.

Αντιμετωπίσαμε μια πειθαρχημένη ομάδα, της οποίας διαβάσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, κυκλοφορήσαμε σωστά την μπάλα και δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα.

Μεγάλο ρόλο φυσικά έπαιξε οτι ανοίξαμε το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να πάρουμε ψυχολογία.

Στο τελευταίο 15λεπτο ο ΑΟΑΔ πίεσε αλλά δεν κινδυνέψαμε.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια που κάνουν σε αντίξοες συνθήκες, χωρίς να ξέρουμε που θα κάνουμε προπόνηση την προηγούμενη μέρα.

Προχωράμε, στις διακοπές πρέπει να δουλέψουμε, ενώ θα γίνουν και μεταγραφές.

Τέλος, θέλω να δώσω τις δικές μου ευχές για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά, σε όλο τον ποδοσφαιρικό Πειραιά, με υγεία και ευτυχία''.