Την δεύτερη συνεχόμενη του ήττα γνώρισε ο Θησέας στο γήπεδο του Μοσχάτου, απο τον τοπικό Πανφαληρικό με 2-1, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β' κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας μόλις στην δεύτερη συνολικά νίκη του στο Πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 11ο λεπτό με τον Κιρκάτζε, αλλά η ομάδα του Ν.Γαντζάκη έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Κουτσονικόλα στο 54'.

Η ισοπαλία δεν έμεινε για πολύ, καθώς ο Πανφαληρικός ευτήχησε να ξαναπάρει το προβάδισμα τέσσερα λεπτά αργότερα μετά απο αυτογκόλ του Δρόσου.

Με παίκτη λιγότερο ολοκλήρωσε η ομάδα του Φαλήρου, αφού ο Αρτεμάκης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 80ο λεπτό.

Ο τεχνικός του Θησέα, Νίκος Γαντζάκης, παραδέχτηκε οτι ο αντίπαλος ήταν πιο ψυχωμένος (ήταν σε δεινή βαθμολογική θέση), αλλά και οι απουσίες που αντιμετώπιζε όλη την εβδομάδα:

''Μας στοίχησαν οι πολλές απουσίες τραυματισμών και καρτών, αλλά και κάποιες ατυχές στιγμές στο παιχνίδι όπως το αυτογκόλ.

Βέβαια ο αντίπαλος έδειξε ότι το ήθελε και πιο πολύ.

Η διακοπή έρχεται την πιο κατάλληλη στιγμή ώστε να αποθεραπευτούν οι τραυματίες, και η ομάδα έχει προχωρήσει σε δύο προσθήκες.

Καλές γιορτές καλά Χριστούγεννα σε όλο το κόσμο με υγεία''.