Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο

Ολα στραβά και ανάποδα αποδείχτηκε το πρώτο 20λεπτο για τον Ηρακλή Νικαίας, στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Β' Πειραιά, με αντίπαλο την πρωτοπόρο Ενωση Καμινίων, που βρήκε νικητές του δεύτερους με 4-1.

Οι γηπεδούχοι του Π.Κυριακάκη μπήκαν πολύ αποφασιστικά στο παιχνίδι και έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν στο 14' αλλά ο Αγουρσαλίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η κυριαρχία του Ηρακλή δεν σταμάτησε εκεί, και αυτο μεταφράστηκε στο 20ο λεπτό.

Ο Αγουρσαλίδης κέρδισε πέναλτι απο τον Λαμπράκο, με την εκτέλεση να την αναλαμβάνει ο Κατσιαράς.

Ο 32χρονος άσος έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Μπροτζάκη που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Νικαιώτες, η ομάδα των Καμινίων μόλις δυο λεπτά αργότερα, κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξε το σκορ με τον Λουβή στο 22΄.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι είχαν και το αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού ο διαιτητής Ορφανός απέβαλε τον Μηνάγια, λόγω έντονου διαλόγου με την εξέδρα.

Η Ενωση δεν έμεινε εκεί και διπλασίασε τα τέρματα της στο 49', με πέναλτι του Χίκα.

Στο 69' σημειώθηκε και τρίτο πέναλτι στον αγώνα, με τον γηραιό να μειώνει σε  1-2 με τον Δάππα (χέρι Αράπογλου σε σουτ του Αγουρσαλίδη).

Οι γηπεδούχοι έμειναν και με εννιά, με τον Κυριακίδη να βλέπει την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη επειδή έπιασε την μπάλα με τα χέρια.

Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε με τον Λουβή στο 89' και Μουρελάτο στις καθυστερήσεις.

Ο προπονητής της ομάδας της Νίκαιας, Παναγιώτης Κυριακάκης, δήλωσε:

''Τίποτα δεν μας πήγε καλά εχθές, ειδικά στο πρώτο 20λεπτο.

Μετά το δοκάρι και το χαμένο μας πέναλτι, δεχτήκαμε γκολ με την πρώτη τους φάση.