''Θύμα'' έκπληξης και λόγω της έκτασης του σκορ, έπεσε ο Θησέας ο οποίος γνώρισε βαριά ήττα εντός έδρας στο γήπεδο της Προοδευτικής, με 5-0 απο την ομάδα των Φιλάθλων, για την 10η αγωνιστική για τον 2ο όμιλο της Β' ΕΠΣΠ.

Ηδη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ν.Γαντζάκη βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 με σκόρερ τους Κωνσταντινίδη στο 32' και Ζουρούδη στο 38'.

Στο 55' οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς την άγουσα για τα αποδυτήρια είδε ο Ελιντον με δεύτερη κίτρινη κάρτα στην ίδια φάση απο τον διαιτητή Ανθόπουλο (φάση που ''φωνάζουν'' οι κυανόλευκοι).

Στην συνέχεια αυτό το αριθμητικό πλεονέκτημα, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Φιλάθλων, που στο 73' ο Κωνσταντινίδης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 3-0, και πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Λέντιον ένα λεπτό αργότερα έφτασε το σκορ στο 4-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 83', πάλι με τον Κωνσταντινίδη που ολοκλήρωσε τον αγώνα με εκπληκτικό χατ-τρικ.