Την πρώτη του ήττα στο Πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής υπέστη το Αιγάλεω μετά απο εννιά αγώνες με αήττητο σερί.

Το ''Σίτι'' ηττήθηκε στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, απο τον Ηλυσιακό στο Δημοτικό στάδιο Ζωγράφου με σκορ 2-1 (μείωσε στους 4 πόντους απο την κορυφή), σε ενα παιχνίδι που σημαδεύτηκε απο πάθος και δύναμη, αλλά και το γκολ του Αιγάλεω που σήκωσε....''φωνές''.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να πατάνε καλύτερα μέχρι το πρώτο τέταρτο, αλλά στην συνέχεια οι κιτρινόμαυροι πήραν τα ηνία του αγώνα χωρίς όμως να απειλήσουν καθόλου την εστία του Γιώρα.

Τελικά το 1-0, ήρθε  στο 23' οταν ο Μάλτσι σέντραρε απο τα αριστερά και ύστερα απο κακή τοιποθέτηση των αμυντικών, ο Μπουσινάκης με το γόνατο άνοιξε το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Αναγκαστική αλλαγή έγινε στην ανάπαυλα με τον Ζουμπουλάκη να αποχωρεί λόγω θλάσης στον δικέφαλο, και να παίρνει την θέση του ο Φαρινόλα ο οποίος και αυτός ήταν αμφίβολος απο την αρχή να αγωνιστεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Αιγάλεω άγγιξε την ισοφάριση στο 58', αλλά ο Μαρής σημάδεψε το δοκάρι του Μιχελή, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία.

Τελικά στο 67', πάλι ο Μάλτσι σέντραρε και ο Μπουσινάκης με το 2ο προσωπικό του γκολ, έκανε το 2-0, γέρνοντας την πλάστιγγα προς την μεριά των γηπεδούχων.

Απο κει και πέρα, οι κυανόλευκοι κυριαρχήσαν στο γήπεδο, και δυο λεπτά μετά ο Ψυχογιός μείωσε σε 2-1.

Αυτή η φάση σήκωσε αντιδράσεις, με τους ανθρώπους του Ηλυσιακού να θεωρούν οτι δεν τηρήθηκε το φερ-πλέι (παρακάτω αναλυτικά οι δηλώσεις του κ.Καλύβα, που θεωρεί οτι δεν έπρεπε να τηρηθεί).

Ο έμπειρος τεχνικός διαμαρτύρεται επίσης για την μη αποβολή του Μουσταφίδη, όταν έπιασε απο το σβέρκο τον Τσαφταρίδη (αντίκρισε την κίτρινη κάρτα).

Αναλυτικά τα όσα μας είπε:

''Δεν θα πω πολλά, κρατάμε την απόδοση μας στο β' ημίχρονο, όπου μπορούσαμε να φύγουμε και με το θετικό αποτέλεσμα.

Τα παιδιά βρήκανε ψυχικό σθένος μετά το 2-1, αφού πιέσαμε με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να έχει παθητικό ρόλο, δείχνοντας τις φετινές μας ικανότητες.

Αντιμετωπίζαμε και εμείς προβλήματα τραυματισμού όλη την εβδομάδα, αφού ο Παπασάββας ήταν μέχρι χθες αμφίβολος, και ξεκινήσαμε χωρίς παίκτες βαρόμετρα, όπως οι Γουνδουλάκης και Φαρινόλα, και προσπαθούμε απο την αρχή της χρονιάς να το διαχειριστούμε όσο καλύτερα γίνεται.

Για τη φάση του φερ πλει έχω να πω οτι δεν πρόκειται να το τηρήσουμε στο μέλλον.

Αυτή η αηδία να πέφτω συνέχεια κάτω επι τούτου δεν είναι φερ πλέι, απλά ρεζιλεύει το άθλημα.

Μέτρησα εγώ οχτώ διαφορετικές περιπτώσεις μετά το 2-1, που οι παίκτες του Ηλυσιακού πέφταν κάτω.

Δεν μένουμε εδώ συνεχίζουμε, και σκεφτόμαστε ήδη το επόμενο παιχνίδι με τον Χαραυγιακό''.

Ηλυσιακός: Mιχελής, Κατσίβελας, Παπαδημητρίου, Ντούνης, Μουσταφίδης, Αμανατίδης, Μπουσινάκης (88' Μπάτσι), Τσίτσαρης (72' Κόπελας), Κρεββατάς, Γκέζος (80' Σεράνι), Μάλτσι (92' Ζήνωνος)

Αιγάλεω: Γιώρας, Τσαφταρίδης (87' Ραχίμ), Μαγκάκης, Παπαζαχαρίας, Δάρας (54' Παπανικόλας), Μαρής, Ψυχογιός, Μπέλερης, Βέρμπης, Παπασάββας (70' Γουνδουλάκης), Ζουμπουλάκης (46' Φαρινόλα)