Νίκη που τον φέρνει μόλις στο -1 απο την κορυφή της Β' Πειραιά, πέτυχε ο Πειραικός, επιβεβαιώνοντας την καλή κατάσταση που βρίσκεται τελευταία η ομάδα, επικρατώντας με 1-0 των Νέων Ευγενείας, πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη του φετινή νίκη εντός έδρας, μετά απο 7 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, και ειδικότερα στο Β' ημίχρονο, αφού άγγιξαν το γκολ στο 69' αλλά ο Τσαλατσάνης δεν τα κατάφερε.

Μερικά λεπτά αργότερα, ακυρώθηκε δικαίως γκολ, όταν έγινε φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα των Νέων.

Τελικά η λύτρωση για τον ιστορικό σύλλογο, ήρθε στο 85' με κεφαλιά του επανεμφανιζόμενου Θεοχαράκη με κεφαλιά, ύστερα απο εκτέλεση κόρνερ.

Ο τεχνικός των νικητών Θανάσης Πάβλοβιτς, δήλωσε μετά το τέλος του ματς:

''Σημαντική νίκη για εμάς απέναντι σε έναν ισάξιο αντίπαλο, που θα μας βοηθήσει πολύ για το μέλλον.

Δυσκολευτήκαμε πολύ λόγω της καλής τους αμυντικής λειτουργίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πιο επιθετικά.