Το ρόδι ''έσπασαν'' μετά απο πέντε αγώνες στην Β' κατηγορία Πειραιά, οι Νέοι Δραπετσώνας, παίρνοντας σπουδαίο διπλό μέσα στο γήπεδο της Προοδευτικής, επι του Αστέρα Νικαίας με σκορ 1-0.

Το πρώτο 45λεπτο, θα ξεχαστεί γρήγορα και απο τις 2 ομάδες, αφού δεν δημιουργήθηκε καμιά σοβαρή φάση μπροστά απο τις 2 εστίες.

Στο δεύτερο αντιθέτως και οι δυο ομάδες, ανέβασαν ρυθμούς με τον Αστέρα να έχει ελαφρώς την υπεροχή.

Τελικά η ομάδα της Δραπετσώνας, πανηγύρισε την νίκη με σκόρερ τον Τσελεπή, παίρνοντας βαθιά ανάσα στην βαθμολογία του 1ου ομίλου.

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Μανώλης Πράσινος, θεωρεί οτι αυτή η νίκη θα λύσει τα πόδια των ποδοσφαιριστών του, ενόψει συνέχειας:

''Αυτή η νίκη μας έδωσε πολύπλευρες θετικές εντυπώσεις.

Ετσι όπως ήρθε, μας έδωσε ψυχολογική ανάταση.

Μπορεί να είχαμε αρκετές απουσίες, αλλά τα παιδιά μπήκαν αποφασισμένα απο την αρχή.

Αλλάξαμε τρόπο παιχνιδιού, με τους ποδοσφαιριστές μου να είναι συγκεντρωμένοι σε όλο το 90λεπτο, απέναντι σε μια ομάδα που πιστεύω οτι θα πρωταγωνιστήσει.