ΑΘΗΝΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ στο Μόναχο: Γιώργος Μανταίος

* Συμπαίκτες υπήρξαν ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι και ο Τιάγκο Αλκάνταρα στη Μπαρτσελόνα την περίοδο 2009/10. Αγωνίστηκαν μαζί σε ένα και μοναδικό ματς, το οποίο όμως ήταν σημαδιακό καθώς αποτέλεσε το ντεμπούτο του 18χρονου -τότε- Τιάγκο στους «Μπλαουγκράνα». Στις 5 Ιανουαρίου 2010 ο νεαρός αντικατέστησε τον Τσάβι στο 70ο λεπτό του αγώνα κυπέλλου με τη Σεβίλη. Στο ίδιο ματς ο Τσιγκρίνσκι αγωνίστηκε 90 λεπτά.

* Εχουν συμπληρωθεί 27 χρόνια από τότε που οπαδοί ελληνικής ομάδας πανηγύρισαν ένα γκολ εναντίον της Μπάγερν. Το σημείωσε ο Σουηδός Τόμας Αλστρομ διαμορφώνοντας το τελικό Ολυμπιακός-Μπάγερν 2-4 στο Στάδιο Καραϊσκάκη στις 17 Σεπτεμβρίου του 1980.

* Ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που έχει παίξει στη Γερμανία είναι ο Γιάννης Γιαννιώτας ο οποίος είχε ένα πέρασμα από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ τη σεζόν 2013/14 με 8 ματς και 1 γκολ

* Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι συμπληρώνει αύριο 100 ματς στα κύπελλα Ευρώπης και 48 στο Champions League. Εχει δύο λιγότερα από τον Χάμες Ροντρίγκες ο οποίος φτάνει τα 50 στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση

* Ένα γκολ χρειάζεται ο Λεβαντόφσκι για να φτάσει τα 48 και να πιάσει τους Σεβτσένκο, Ιμπραϊμοβιτς στην 7η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στο Champions League. Πιο πάνω βρίσκονται ο Ανρί με 50 γκολ, ο Φαν Νίστελροϊ με 56, ο Μπενζεμά με 57 και ο Ραούλ με 72. Φυσικά οι δύο πρώτες θέσεις είναι καθαρά υπόθεση του Ρονάλντο (120) και του Μέσι (105).

* Ο Τόμας Μίλερ φτάνει αύριο τις 103 συμμετοχές στο Champions League με τη φανέλα της Μπάγερν, όσες και ο Ολιβερ Καν. Λογικά κατά τη διάρκεια της σεζόν θα ξεπεράσει τον ρέκορντμαν που είναι ο Φίλιπ Λαμ με 105. Συνολικά, από τους ποδοσφαιριστές που έχουν παίξει στη Μπάγερν τις περισσότερες έχει ο Τσάμπι Αλόνσο με 119, αλλά από αυτές μόνο οι 25 ήταν με τους Βαυαρούς και οι υπόλοιπες με τη Ρεάλ, τη Λίβερπουλ και τη Σοσιεδάδ.

* H AEK παραμένει χωρίς «διπλό» σε όμιλο του Champions League. Εχει δώσει 13 αγώνες στους οποίους έχει 5 ισοπαλίες και 8 ήττες. Η μεγαλύτερή της ήττα είναι το 4-0 από τη Μονακό τη σεζόν 2003/04 όταν η ομάδα του πριγκιπάτου έφτασε έως τον τελικό.

* Είναι η πέμπτη συμμετοχή της ΑΕΚ σε όμιλο του Champions League. Τις προηγούμενες τέσσερις απέτυχε να προκριθεί στην επόμενη φάση. Όπως φαίνεται το ίδιο θα γίνει και φέτος, καθώς μόνο με νίκη στο Μόναχο μένει «ζωντανή»

* Εναντίον γερμανικών ομάδων η ΑΕΚ έχει 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 7 ήττες. Οι νίκες είναι επί της Ντιναμό Δρέσδης (5-3 το 1989) και της Λεβερκούζεν (2-0 το 2000).