Επιστροφή στις νίκες για τον Ηρακλή Νικαίας, και μάλιστα εκτός έδρας, αφού επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού Κερατσινίου στο γήπεδο της Χαραυγής, με αποτέλεσμα να εδραιωθεί στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της Β' ΕΠΣΠ, μετά απο εφτά αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι ελέγχανε το παιχνίδι και ειδικότερα στο πρώτο 45λεπτο, είχαν πολλές σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουνε.

Στο 20ο λεπτό, όμως ο Χατζηλιάς, ήταν αυτός που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 1-0.

Ο ίδιος παίκτης, πέτυχε και το 2ο γκολ του γηραιού λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, βάζοντας γερές βάσεις για την νίκη.

Ο προπονητής των Νικαιωτών, Παναγιώτης Κυριακάκης, δήλωσε:

''Θέλαμε περισσότερο την νίκη σήμερα.

Μιλήσαμε στα παιδιά, μετά το άτυχο αποτέλεσμα την προηγούμενη αγωνιστική, και καταφέραμε να γυρίσουμε τον διακόπτη.

Μπήκαμε δυνατά, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, βγάζοντας πάθος και ψυχή.

Είμασταν καλύτεροι απο τον Ολυμπιακό.

Είχαμε και 2 δοκάρια στην συνέχεια.

Συνεχίζουμε το έργο μας, το κεφάλι κάτω και προετοιμαζόμαστε για το επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο τον ΑΟΚ Φαλήρου''.