Σπουδαία νίκη, που του δίνει το δικαίωμα να κοιτά ψηλότερα στην βαθμολογία πέτυχε το Κερατσίνι μέσα στην Σαλαμίνα, επι του τοπικού Αμπελακιακού με σκορ 1-0, για την 8η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Στο πρώτο μέρος, οι νησιώτες είχαν τον έλεγχο του ματς, έχοντας την κατοχή αλλά χωρίς να δημιουργήσουν κάτι ουσιαστικό, προσπαθώντας να απειλήσουν μόνο με στημένες φάσεις.

Στο 25ο λεπτό όμως, δόθηκε αυτή η ευκαιρία, αλλά ο Κούμπουλα (ένας απο τους μεγάλους MVP των ροσονέρι φέτος) έδιωξε μια απίθανη εκτέλεση φάουλ, φωνάζοντας για άλλη μια φορά παρών.

Στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, και στο 54' ο Λουσιέν έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ.

Οσο πέρναγαν τα λεπτά, το Κερατσίνι μπορούσε να πετύχει άλλο ενα γκολ, αλλά ο Κομνηνός δεν τα κατάφερε σε δυο περιπτώσεις τετ-α-τετ.

Στο 67 επίσης, ο Διάκος έχασε ευκαιρία με εκτέλεση φάουλ, με τον τερματοφύλακα να διώχνει χαμηλά σε κόρνερ.

Δέκα λεπτα πριν τη λήξη, ο Κούμπουλα, απέκρουσε μια δύσκολη σέντρα σουτ στο ύψος του πέναλτι, όπου και τραυματίστηκε ελαφρώς.

Τελικά με αυτή την νίκη η ομάδα του κ.Λαιβερά έφτασε στους 14 βαθμούς και στην τρίτη θέση πίσω απο ΟΦ Ιεράπετρας και Εθνικό.