Αποτέλεσμα εικόνας για γιωργοσ ματθαιου ασ ποντιων

Την πρώτη του νίκη, ύστερα απο τις δυο πρώτες αγωνιστικές, πέτυχε ο ΑΣ Ποντίων, και μάλιστα σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Αίαντα Σαλαμίνας, με σκορ 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι, πριν αρχίσει το παιχνίδι, είχαν ένα απρόοπτο αφού κατέβηκαν χωρίς τον Αγγελο Γιατζιτζόγλου, και κάνανε και δυο αναγκαστικές αλλαγές κατά την διάρκεια του, αφού Τσολάκος και Παπαιωάννου δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν.

Η αναμέτρηση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού δεν έγιναν σπουδαίες φάσεις μπροστά απο τις 2 εστίες.

Στο 80ο λεπτό συγκεκριμένα, η ομάδα της Δραπετσώνας ''πάγωσε'' το νησί όταν άνοιξε το σκορ ο Παπαγιαννίδης.

Πέντε λεπτά αργότερα, και εκεί που ο Αίας πίεσε, ο ΑΣ βγήκε σε μια αντεπίθεση, με τον Γεωργίου να γίνεται αποδέκτης, νικώντας τον Βασιλειάδη για το τελικό 0-2.

Ο τεχνικός των Ποντίων, Γιώργος Ματθαίου, δήλωσε:

''Ηταν μια νίκη ψυχολογίας για εμάς.

Κάναμε πιστεύω ίδια εμφάνιση, όπως στο προηγούμενο παιχνίδι με την Καστέλλα, απλά παρουσιαστήκαμε πιο αποτελεσματικοί.

Δεν πρέπει να μείνουμε σε αυτή την νίκη.

Ευχαριστούμε τον Αίαντα για την φιλοξενία, που μας τα παρείχε όλα και θα τους το ανταποδώσουμε στον δεύτερο γύρο''.