Αποτέλεσμα εικόνας για εθνικοσ ηρακλησ

Σαν λιοντάρι κόντρα σε όλες τις συνθήκες , πάλεψε ο Εθνικός, ο οποίος στο κλειστό λόγω τιμωρίας ''Ελ Πάσο'', αποκλείστηκε στην διαδικασία των πέναλτι απο τον Ηρακλή με το εντυπωσιακό 9-10.

Οι Πειραιώτες, έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Παυλάκη στο 38' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον ''Γηραιό'' να έχει με την μεγαλύτερη φάση του πρώτου 45λεπτου, όταν ο Βουτσινάς στο 9' απέκρουσε ηρωικά την εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου Τάι.

Στο δεύτερο μέρος, ο τερματοφύλακας της ομάδας του Βορρά, Βοσνιάδης αποσόβησε στο 56ο λεπτό το φάουλ του Τσιλιγγίρη.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς άγγιξαν το 0-1, μετά την άστοχη κεφαλιά του Περόνε, εκατοστά δίπλα απο την εστία του Βουτσινά.

Στο 77', το σφυροκόπημα συνεχίστηκε, αλλά ο Ρόβας αστόχησε προ κενής εστίας, στέλνοντας την μπάλα άουτ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 94' αναγκάστηκε να χτυπήσει κόκκινος συναγερμός στα καρέ του Ηρακλή, με τον Μάναλη να μην ευστοχεί με κεφαλιά απο κοντά.

Τελικά, όμως μερικά λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης πήρε ουσιαστικά το αίμα του πίσω, στέλνοντας σε τετ-α-τετ την μπάλα στα δίχτυα του Βοσνιάδη, ζεσταίνοντας με τον καλύτερο τρόπο το ψυχρό γήπεδο της Καλλιθέας.

Ομως στο τελευταίο λεπτό, και εκεί που όλα έδειχναν οτι ο Εθνικός θα πάρει μια ιστορική πρόκριση, ο Χρήστος Ρόβας ισοφάρισε με το παιχνίδι να κρίνεται στην ψυχοφθόρα διαδικασία των έντεκα  βημάτων.

Εκεί, τα πέναλτι δεν λέγαν να τελειώσουν, αφού οδηγήθηκαν στον ξαφνικό θάνατο, με τις δυο ομάδες να έχουν χάσει απο ένα πέναλτι έκαστος (Μακρυγιάννης και Περόνε).

Το σκορ ήταν στο 9-9, με τον Παναγιώτη Βοσνιάδη να βάζει την υπογραφή του ήρωα, όταν απέκρουσε το πέναλτι του μοιραίου Ρομάνο (Ο Αργεντινός φόρεσε την φανέλα του ''γηραιού'' την διετία 2014-16), και ο Περόνε στο τελευταίο πέναλτι να νικάει τον Βουτσινά και να στέλνει την ομάδα του στους ομίλους, μετά απο ένα χρόνο.

Εθνικός Πειραιώς: Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Κόλινς (46’ Μάναλης), Σκεντεράι, Κωνσταντίνου (111' Λεβέντης), Πολίτης (66’ Μακρυγιάννης), Τσιλιγκίρης (79’ Ρομάνο), Παυλάκης

Ηρακλής: Βοσνιάδης, Κανακούδης, Κουτρουμάνος, Κουκόλης (95' Παπαδόπουλος), Ζαμπάρης, Μουμίν, Μενδρινός, Τάι (46’ Κλέιτον), Πασάς (74’ Ρόβας), Ντούνης, Περόνε