Φωτογραφία του χρήστη SportActive.gr.

Σπουδαία νίκη που τον φέρνει εκτός μπαράζ παραμονής πέτυχε ο Αρης Αμφιάλης.

Η ομάδα του Βαγγέλη Κώττου, σε ενα φανταστικό παιχνίδι επικράτησε με Αγγλικό σκορ 4-3, της Άνω Νεάπολης και έφτασε στους 25 βαθμούς, ισοβαθμώντας με Πανφαληρικό και των χθεσινών του αντιπάλων.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους αφού στο πρώτο 20λεπτο ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0, με σκόρερ τους Ιωάννου στο 15' και Μηνόγιαννη στο 18.

Οι Νεαπολιώτες μειώσαν στο 47' με τον Σαουλίδη, αλλά ο Σπύρου ξαναέδωσε δυο τέρματα αέρα στο 53'.

Ο Χατζηκωστής στο 71ο λεπτό, μείωσε σε 3-2 δίνοντας ξανά νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο Ιωάννου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 78', έκανε το 4-2.

Το τελικό 4-3, διαμόρφωσε ο Τσορτανίδης στο 87ο λεπτό.

Με παίκτη λιγότερο ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του Ιωαννίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76'.

Ο τεχνικός του συλλόγου της Αμφιάλης, Βαγγέλης Κώττος, δήλωσε:

''Η επίθεση φωτιές, η άμυνα τρύπια.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι 3 βαθμοί ήταν κάτι παραπάνω από απαραίτητοι η ομάδα μας έκανε το καθήκον της και πήρε μια νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο με τους ίδιους στόχους.

Σήμερα είχαμε δύο πρόσωπα.

Ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ένα μέτριο δεύτερο.

Δώσαμε και πάλι δικαιώματα από δικά μας λάθη.

Δεν νοείται να τρώμε γκολ από στημένες φάσεις.

Είναι δείγμα μη καλής λειτουργίας στην άμυνα.

Επιεικώς απαράδεκτο και συμβαίνει συνήθως επειδή είτε χάνουμε την μπάλα στην πορεία της και κοιτάμε τον αντίπαλο, είτε επειδή παρακολουθούμε την μπάλα και χάνουμε τον αντίπαλο, είτε και τα δύο.

Υπάρχει έλλειψη συγκέντρωσης και πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτό το κομμάτι ώστε να έχουμε ισορροπία στην άμυνα και την επίθεση

Μπορεί σε όλους μας να έχει μείνει μια πικρή γεύση από την κακή αγωνιστική εικόνα στην άμυνα που παρουσιάσαμε και σήμερα αλλά με πιο καθαρό μυαλό νομίζω ότι πρέπει να είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με την νίκη μιας και η ομάδα το τελευταίο χρονικό διάστημα παίζει καλό ποδόσφαιρο.

Οι ισορροπίες στο πρωτάθλημα είναι πολύ λεπτές και πολύ εύκολα με ένα μικρό νικηφόρο σερί μπορεί να βρεθείς ψηλά όπως και το ανάποδο''.