Κερδισμένος της 19ης αγωνιστικής βγήκε αυτό το Σαββατοκύριακο ο Ηρακλής Νικαίας, καθώς πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο τους Σαλαμινομάχους με 4-1 και πλησίασε στους 2 πόντους τις προνομιούχες θέσεις των πλέι οφ ανόδου για την Α' Πειραιά.

Οι νησιώτες μπορεί να βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 13' με τον Παπαθεοχάρη, αλλά ο γηραίος κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι πριν οι 2 ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τον Σκαρτάδο στο 38'.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Ηρακλής ευτήχησε να πάρει και το προβάδισμα μόλις στο 49' με σκόρερ τον Αγουρσαλίδη.

Ο ίδιος παίκτης έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του στο 75' και ο Λαζόπουλος δέκα λεπτά αργότερα σφράγισε τον θρίαμβο για τους Νικαιώτες.

Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων κ.Κυριακάκης, στάθηκε στα νέα αποκτήματα που έχουν βοηθήσει την ομάδα να κάνει το βήμα παραπάνω:

''Η ομάδα έχει βρεί τα πατήματα της.

Μπορεί να ξεκινήσαμε λίγο νωθρά αφού βρεθήκαμε πίσω στο σκορ αλλά βρήκαμε τον τρόπο να αντιδράσουμε.

Απο την στιγμή που στην ανάπαυλα δεν πήγαμε πίσω στο σκορ, ήταν ενα καλό βήμα για την επικράτηση μας.