Φωτογραφία του χρήστη SportActive.gr.

Νίκη που τον έφερε εκτός μπαράζ παραμονής για πρώτη φορά την φετινή σεζόν πανηγύρισε σήμερα ο Άρης Αμφιάλης.

Η ομάδα του Βαγγέλη Κώττου έκαμψε την αντίσταση των Νέων Δραπετσώνας στο γήπεδο των Σιταποθηκών με σκορ 1-0, φτάνοντας στους 18 βαθμούς, έναν πάνω απο τον σημερινό του αντίπαλο.

Το γκολ της μεγάλης νίκης για την ομάδα της Αμφιάλης πέτυχε ο Δημήτρης Αναστασίου στο τελευταίο λεπτό του Α' ημίχρονου.

Ο τεχνικός του Άρη, κ.Κώττος στάθηκε στην σοβαρότητα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του:

''Εκείνο που μας ενδιέφερε ήταν να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλαμε και το καταφέραμε.

Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στο αμυντικό κομμάτι αλλά βγάλαμε και τις επιθέσεις που θέλαμε με αποτέλεσμα το χρυσό γκολ του Αναστασίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο σίγουρα δεν ήμασταν το ίδιο καλοί επιθετικά αλλά πολύ καλοί αμυντικά, δεν κάναμε τα λάθη που κάναμε σε άλλα παιχνίδια, όταν ήμασταν μπροστά στο σκορ και πήραμε τη νίκη και ένας δεύτερος λόγος είναι ότι είχαμε κι εμείς αρκετά παιδιά μέσα στην ενδεκάδα που δεν είχαν ρυθμό αγώνων και ήταν φυσιολογικό να έρθει η κούραση.

Είχα πει στα παιδιά ότι πρέπει να είμαστε σοβαροί να κερδίσουμε για να είμαστε πιο άνετοι.

Κάναμε καλό παιχνίδι από άποψη σοβαρότητας.

Ήμασταν πιο καλά σαν γκρουπ και σαν ομάδα.

Αυτό πρέπει να δουλέψουμε και με τις προσθήκες θα βελτιωθούμε περισσότερο επιθετικά.

Η σημερινή νίκη μας δίνει μεγάλη αυτοπεποίθηση ενόψει της συνέχειας.

Γιατί οι παίκτες μου δουλεύουν πολύ στις προπονήσεις και είμαστε στη διαδικασία να φτιάξουμε ένα πολύ καλό σύνολο και μία συγκεκριμένη νοοτροπία.

Τώρα έχουμε έναν εξίσου δύσκολο αγώνα ενάντια στον Α.Ο.Α.Δ., όπου οφείλουμε να δουλέψουμε σκληρά, έτσι ώστε να φτάσουμε σε μια ακόμα νίκη.

Είμαστε πιστεύω σε ένα καλό δρόμο, θέλω να γίνουμε λίγο πιο ώριμοι στο πως αξιολογούμε κάποιες καταστάσεις, όπως κάναμε και σήμερα''.