Οι ερυθρόλευκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο 10λεπτό εδειξαν οτι έχουν καρδιά και νοοτροπία Πρωταθλητή.

Με έναν Κωνσταντίνου Π. ο οποίος ηταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα και έναν Κοβιό που έκοβε και έραβε στο κέντρο έγινε η ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να δώσει δικαιώματα στον αντίπαλο  να απειλήσει την εστία του γκολκίπερ των ερυθρόλευκων.

Στο 19ο λεπτό ο Κωνσταντίνου με ασύλληπτο σουτ απο τα 20 μέτρα ισοφάρισε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς και έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή.

Στο 39' λοιπόν μετά απο σέντρα απο τα αριστερά πάρε βάλε ο Κοβιός πήδηξε στην καρδιά της άμυνας των Φιλάθλων και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-2 και η κερκίδα πήρε φωτιά.

Στην ανάπαυλα έγινε αλλαγή τακτικής απο τον κ.Χαρόπουλο παίζοντας συντηριτικά και με αντεπιθέσεις έδωσε χώρο στους αντιπάλους.

Στο 65ο λεπτό ο Μιχάλης Μπετσος έδειξε πόσο πολύτιμος είναι για την ομάδα του γράφοντας το 3-1 με εκτέλεση φάουλ και έδωσε ταφόπλακα στις ελπίδες των Φιλάθλων για να πάρουν κάτι καλό απο το ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του 2ου γύρου.

Ο Ολυμπιακός Περάματος ατενίζει πλέον στην 1η θέση της βαθμολογίας παρόλα τα προβλήματα τα αγωνιστικά και του γηπέδου που ταλανίζουν την ομάδα σε μεγάλο βαθμό.

Απo τo ντέρμπι έλειπαν λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων οι Ραματιάς και Κανάρης.