Άλλο ένα παιχνίδι με καλό επιθετικό ποδόσφαιρο και πολλές συγκινήσεις έγινε στα πλαίσια του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΠΣΠ, στο γήπεδο του Ρέντη, στο εξ αναβολής παιχνίδι της τοπικής Νίκης με αντίπαλο τον Εθνικό.

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Εθνικός μπήκε δυνατά και προσπάθησε να καθαρίσει το παιχνίδι από την αρχή.

Κόντρα στην ροή του αγώνα όμως η Νίκη προηγήθηκε με κεφαλιά του Φεράτ μετά από αδράνεια της άμυνας των μπλέ.

Η ομάδα του Ρέντζου ανέβασε την απόδοση της και ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Βατίστα.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του Ρέντζου σε μια άκρως επιθετική διάταξη της ομάδας, δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες.

Έτσι στην δεύτερη ουσιαστική φάση τους, η Νίκη προηγήθηκε και πάλι με κεφαλιά του Φεράτ.

Επιθετικός μονόλογος του Εθνικού στη συνέχεια, με τον Παλούκη να κάνει το 2-2, το Κουνέλη να έχει σούτ στο δοκάρι και στην εκπνοή να χάνεται τεράστια ευκαιρία για το 2-3 όταν 4 παίκτες του Εθνικού βρέθηκαν απέναντι στον τερματοφύλακα, το σούτ του Παλούκη όμως αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή των Πειραιωτών, Βαγγέλη Ρέντζου:

''Αργήσαμε να μπούμε στον ρυθμό του αγώνα και όταν το κάναμε δεν είχαμε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Είμαι ευχαριστημένος από την αντίδραση μας και την απόδοση της ομάδας στο β μέρος.

Έχουμε τον τρόπο να διαχειριζόμαστε τον εκνευρισμό και το άγχος που δημιουργείται όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά, σε ένα παιχνίδι που μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

Το κάναμε και πάλι εν μέρει και αυτό μας κάνει καλό.

Συνήθως παίζουμε καλύτερα με την πλάτη στον τοίχο, γιατί τότε μετράει η προσωπικότητα''.