Την ήττα γνώρισε εχθές η Δόξα Πειραιά στο ''Γ.Βάζος'' απο την ΑΣ Δραπετσώνας με 2-0 για την 28η αγωνιστική της Α' κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να εξαρτώνται αποκλειστικά απο τα δικά τους πόδια για την παραμονή στην κατηγορία, δυο αγώνες πριν το τέλος της λήξης της κανονικής περιόδου, φιλοξενώντας την επόμενη αγωνιστική την Θύελλα/Αχιλλέα Κορυδαλλού (που είναι σίγουρη η συμμετοχή της στα πλέι άουτ), και κλείνουν με τον Παντζιτζιφιακό εκτός έδρας που παλεύει για την απευθείας παραμονής του.

Η ομάδα της Δραπετσώνας μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος, παίρνοντας ενα σοβαρό προβάδισμα νίκης, με δυο τέρματα του Χαλικιά στο 16' και στο 37'.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι πράσινοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν τα πράγματα, αλλά χάσανε πέναλτι με τον Λαζόπουλο, ενώ σημάδεψαν και το δοκάρι του Μακρή με τον Παπαιωάννου, λίγα λεπτά αργότερα.

Την άγουσα για τα αποδυτήρια είδε για την Δόξα, ο Πρέλα στις καθυστερήσεις του αγώνα, που θα είναι μια σημαντική απουσία για τα δυο εναπομένοντα ματς.

Ο τεχνικός των Πειραιωτών, Λευτέρης Άννινος, δήλωσε μετά το τέλος του ματς:

''Δυστυχώς μείναμε στις διακοπές του Πάσχα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο β' μέρος  προσπαθήσαμε να γυρίσουμε το ματς.

Υπερείχαμε, χάσαμε πέναλτι, είχαμε δοκάρι, αλλά δεν καταφέραμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω.

Απο δω και πέρα, κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Θύελλα/Αχιλλέα Κορυδαλλού για να οριστικοποιήσουμε την παραμονή μας.

Ο Πρέλα θα είναι σημαντική απώλεια για εμάς''.