Ούτως ή άλλως η αποστολή του Φίλιππου Αλεξάνδρειας στην Πολίχνη με αντίπαλο τον Μακεδονικό ήταν εξ αρχής δύσκολη.

Η ομάδα της Ημαθίας ηττήθηκε με κάτω τα χέρια απο τους Θεσσαλονικείς με 6-0, με το σκορ να μην σηκώνει κριτική.

Ο Λύρας έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Καπτίεφ στο 9' με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο 35' ο Διαμαντίδης ύστερα απο κάθετη ομάδα του Λύρα, ''καθάρισε'' την υπόθεση νίκη για τον σύλλογο της Νεάπολης.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Μακεδονικός δεν πάτησε φρένο και ο Καπτίεφ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους έκανε το 4-0, εκμεταλευόμενος την ασθενή απόκρουση του Κούζα στο σουτ του Παπαποστόλου.

Στο 55' ο Γαρύφαλλος έκανε το 5-0, με τον Παπαποστόλου να κλείνει το σκορ στο τελικό 6-0.

Μακεδονικός: Γουμάγιας, Τουμανίδης, Τσουκάνης, Αντωνιάδης (65’ Βόσδου), Παπατζίκος (46’ Λυκίδης), Τσιαμπάζης, Λύρας (57’ Ρίτσκος), Γαρύφαλλος (63’ Πεχλιβάνης), Καπτίεφ, Διαμαντίδης, Παπαποστόλου.

Φίλιππος Αλεξάνδρειας: Κούζας, Πέικος, Σκλιοπίδης, Δημητρίου, Μπουντάνι, Ταλαίπωρος, Κούμπουλα, Τριανταφυλλόπουλος (65’ Ηλιού), Αρβανιτίδης, Γιοβανόπουλος, (53’ Τσιουμτσιούδας), Κιβρακίδης