Και μαθηματικά εξασφάλισε την παραμονή του στον 6ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής το Κερατσίνι, που σε ενα ματς γκραν-γκινιόλ επικράτησε με 2-1 του Ιωνικού, εντός έδρας, ο οποίος μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά την δική παραμονή.

Οι ροσονέρι μπήκαν με γκολ απο τα αποδυτήρια απο τον Ντούλια στο 30ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο τερματοφύλακας Γιώρας, όπου στο 56' απέκρουσε το πέναλτι του Αλεξίου, και κράτησε το σκορ στο 1-0.

Στο κόρνερ που παραχώρησε ο έμπειρος πορτιέρο, ο Ιωνικός είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση ο Νικολέττος.

Στο 78ο λεπτό, ο Γιώρας φώναξε και πάλι παρών σε σουτ του Χατζησάββα, που είχε εξουδετερώσει στην ίδια φάση τον Μπατή.

Οι Νικαίωτες τελικά έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 84' με τον Αλεξίου να παίρνει το αίμα του πίσω, έπειτα απο εκτέλεση φάουλ του Νικολέττου.

Και εκεί που όλα έδειχναν οτι η μπίλια θα κάτσει στο Χ, ο Παναγιωτόπουλος με εξαιρετικό ψαλιδάκι (ίσως το γκολ της χρονιάς) στο 88ο λεπτό ύστερα απο εκτέλεση κόρνερ του Σκεντεράι, εδωσε την νίκη στην ομάδα του Βασίλη Σπάθα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι, αφού στις καθυστερήσεις ο Πουλάκης έφτασε μια ανάσα να ξαναφέρει το παιχνίδι στα ίσια, αλλά ο Γιώρας ξαναείπε όχι, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση.

Με παίκτη λιγότερο ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, με τον Σκεντεράι να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια επίσης στις καθυστερήσεις, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κερατσίνι: Γιώρας, Τσουβαλτσίδης, Σκεντερά, Μπατής, Βαττής, Παπασπύρος, Ντούλιας(60 Σιάνος), Διάκος, Μπερνιδάκης, Πασαλίδης(62' Γκιάτης), Καρέλης(74 Παναγιωτόπουλος)

Ιωνικός: Κουρεπίνης, Πολυχρονάκης, Δημακάκος(67' Πουλάκης), Παντελίδης, Κορνέζος, Αλεξίου, Πογκοσιάν(78' Γεωργόπουλος), Γιαταγανάκης(83 Ολα), Χατζησάββας, Χαλκιάς, Νικολέττος