Εκτός τελικού Κυπέλλου Ημαθίας έμεινε για την φετινή σεζόν ο Φίλιππος Αλεξάνδρειας καθώς αποκλείστηκε απο τον συμπολίτη ΠΑΟΚ, μετά το 2-2 της σημερινής ρεβάνς με γηπεδούχο τον Φίλιππο.

Στο πρώτο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ είχε πάρει ενα ελαφρό προβάδισμα καθώς είχε επικρατήσει με σκορ 1-0.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Τριανταφυλλόπουλο στο 10ο λεπτό, με αυτό το γκολ να δίνει μεγάλο ενδιαφέρον.

Οι ασπρόμαυροι όμως σταθήκαν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να προηγούνται με 1-2 με τα τέρματα να σημειώνονται στο 45' και στο 72', ''κλειδώνοντας'' το εισιτήριο για τον τελικό.

Ο Καραχαλίδης όμως δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης γλύτωσε τον Φίλιππο απο την ήττα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2, και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο τέλος ο Κιβρακίδης να δώσει την νίκη στην ομάδα του στις καθυστερήσεις.

Επίσης διακριθέντας για την ομάδα της Γ' Εθνικής ήταν ο Φώτης Ηλίου που αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο νεαρός δεξιός μπακ είχε και συμμετοχή στο επιθετικό κομμάτι,αλλά στο δεύτερο αναγκάστηκε να οπισθοχωρίσει λόγω αλλαγής συστήματος καθώς παίξανε με 3 πίσω.

Στο άλλο ζευγάρι ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων επικράτησε του αντίστοιχου της Αγίας Μαρίνας με 2-1 και προκρίθηκε επίσης στον τελικό.