Δόξα Πειραιά και Ικαρος Καλλιθέας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 για την  21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α΄ κατηγορίας, σε ενα παιχνίδι που ο κόσμος χόρτασε ποδόσφαιρο αλλά είδαν και δυο εξαιρετικούς γκολκίπερ που απέκρουσαν απο ενα πέναλτι έκαστος.

Ο Σκούρτα ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στην ομάδα της Καλλιθέας στο 12' ''παγώνοντας'' τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι μέσα σε πέντε λεπτά στο 2ο ημίχρονο κάνανε την ολική ανατροπή, όπου ο Πρέλα στο 58' και στο 63' έκανε το 2-1 στριμώχνοντας τον Ικαρο στα σχοινιά.

Στο 70ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και είχαν την ευκαιρία να συνέλθουν γρήγορα απο το σοκ της ανατροπής.

Ο Παγώνης όμως έβαλε στοπ στον Καραδήμο, με το σκορ να παραμένει υπέρ της Δόξας.

Η αναμέτρηση στα τελευταία λεπτά έγινε ροντέο, αφού ήταν η σειρά της Δόξας να κερδίσει πέναλτι.

Ο Κοντοπάνος ανέλαβε την εκτέλεση για να κάνει το 3-1 και να τελειώσει την υπόθεση νίκη αλλά λογάριασε χωρίς τον Γρέο ο οποίος στην ουσία απάντησε στις αποκρούσεις απο τα εντεκα βήματα στον Παγώνη.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Λευτέρη Άννινου, ο Θεοδοσίου στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ''έκλεψε'' τον βαθμό της ισοπαλίας για τους Καλλιθεώτες, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Τον εξαιρετικό αυτό αγώνα επισκίασε το σπάσιμο του καρπού στο χέρι του ποδοσφαιριστή της Δόξας, Γιώργου Πικραμένου στο 84', όπου σήμερα θα χειρουργηθεί.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή των Πειραιωτών, Λευτέρη Άννινου:

''Παρακολουθήσαμε ενα εξαιρετικό παιχνίδι.

Κατα την διάρκεια του παιχνιδιού είχαμε και οι 2 ομάδες ευκαιρίες να τελειώσουμε το παιχνίδι, με αποκορύφωμα το δικό μας χαμένο πέναλτι.

Στην τελευταία φάση τιμωρηθήκαμε και ισοφαριστήκαμε.