Φωτογραφία του χρήστη Keratsini f.c.

Την 8η του νίκη σε 14 αγώνες πανηγύρισε εχθές στο Κιάτο η ομάδα του Κερατσινίου, το οποίο επικράτησε σε ενα δυνατό παιχνίδι του τοπικού Πέλοπα με 2-1.

Η ομάδα του Βασίλη Σπάθα έφτασε στους 25 πόντους, σκαρφαλώνοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 6ου ομίλου του Πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής, αποχαιρετώντας κατα πάσα πιθανότητα το φάντασμα του υποβιβασμού.

Κομβικός για την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν ο τερματοφύλακας των ροσονέρι, Γιώρας ο οποίος αποσόβησε στα πρώτα λεπτά σημαντική φάση των γηπεδούχων που θα μπορούσε να γίνει το 1-0, και να ξεκινήσει το παιχνίδι απο άλλη αφετηρία.

Στην συνέχεια όμως η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 23' όταν ο Ντούλιας βρήκε τον Καρέλη και ο τελευταίος νίκησε τον Ριζάι για το 0-1.

Ο Γιώρας ξαναφώναξε παρόν μερικά λεπτά αργότερα όταν έδιωξε πάνω στη γραμμή μια κεφαλιά των γηπεδούχων.

Αυτό που δεν κατάφερε η ομάδα του Κιάτου το κατάφερε στο 41' με  κεφαλιά του Παλογιαννίδη, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Στο 5ο λεπτό του 2ου μέρους, ο Πέλοπας έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του τερματοφύλακα Ριζάι, σταμάτησε αντικανονικά τον Ντούλια εκτός περιοχής σε αντεπίθεση.

Αυτό έδωσε στο Κερατσίνι ένα άτυπο πλεονέκτημα, όπου το εκμετταλεύτηκε στο 56' ο Καρέλης όπου με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έδωσε την σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Στο 77' έμεινε και ο ΑΠΟΚ με δέκα παίκτες, με τον Ντούλια να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή έπιασε την μπάλα με το χέρι.

Πέλοπας Κιάτου(Τζαλακώστας): Ριζάι, Τουμπανάκης, Αναγνωστόπουλος, Παινέσης, Κουρούμαλης, Μπούκης, Νάκος (78′ Πετρόπουλος), Ραχίμ (72′ Θεοδωρόπουλος), Παλογιαννίδης (56′ Λακοβ), Πράττος, Παπουτσής.

Κερατσίνι(Σπάθας):  Γιώρας, Τσουβαλτσίδης, Σκεντεράι, Μπατής, Μεγαλοοικονόμου, Γκιάτης(60' Σιγάλας), Παπασπύρος(82 Κυριαζόπουλος), Πασαλίδης(45' Διάκος), Ντούλιας, Καρέλης(68' Σιάνος), Μπερνιδάκης