ΑΠΕ ΜΠΕ/ΑΠΕ ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

ΑΘΗΝΑ
Μία όμορφη ιστορία συνδέει τον Μανόλο Χιμένεθ και ένα αγώνα ΑΕΚ-Ξάνθης στο ΟΑΚΑ, όπως αυτός που θα γίνει την Κυριακή.

Στις 3 Οκτωβρίου 2010 η Ενωση υποδέχτηκε την ακριτική ομάδα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της σεζόν 2010/11.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν ήδη παρελθόν, ο Χριστόφορος (τότε Μπλένταρ) Κόλα είχε αναλάβει υπηρεσιακός τεχνικός και από την προηγούμενη ημέρα «οργίαζαν» οι φήμες περί συμφωνίας του πρωην προπονητή της Σεβίλης με τη διοίκηση της ΑΕΚ.

Οι οπαδοί της ομάδας σήκωσαν πανό με το οποίο καλωσόριζαν τον Χιμένεθ στην Αθήνα, όπερ και εγένετο λίγες ημέρες αργότερα.

Οι διαπραγματεύσεις και το τελικό deal έγιναν επί Σταύρου Αδαμίδη και ο Ισπανός καθοδήγησε για πρώτη φορά την ομάδα στις 17/10/2010 σε μία μνημειώδη εμφάνιση (νίκη 4-0) εναντίον του Αρη στη Θεσσαλονίκη. Οσο για το ματς με την Ξάνθη, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 1-0 με γκολ του Λεονάρντο.

Αφήνοντας το παρελθόν και επιστρέφοντας στο... παρόν, εχθές (15/2) εναντίον της Ντιναμό Κιέβου η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στο β΄ ημίχρονο, αλλά για να ισοφαρίσει έλαμψε ξανά το άστρο του Χιμένεθ.

Ο Αστριτ Αϊντάρεβιτς ετοιμαζόταν να αντικαταστήσει τον Γαλανόπουλο και στο 79ο λεπτό η Ενωση κέρδισε φάουλ.

Τότε ο επιμελητής του ποδοσφαιρικού τμήματος της ομάδας, Βαγγέλης Γιαννίσης ρώτησε τον Χιμένεθ αν έπρεπε να επισπεύσει την αλλαγή.

Ο προπονητής απάντησε καταφατικά και το ματς διεκόπη για να γίνει η αντικατάσταση. Δευτερόλεπτα μετά, ο Αϊντάρεβιτς ισοφάρισε!

«Εβγαλα το ματς με ένα φάουλ, αλλά πήρα κίτρινη» έλεγε στα αποδυτήρια ο Ογκνιεν Βράνιες. Παρότι αρκετές φορές είναι υπέρ το δέον δυναμικός και «τραβάει» τις κίτρινες κάρτες, ο λόγος γι΄αυτή που δέχτηκε στο ματς με την Ντιναμό Κιέβου παραμένει... ανεξήγητο μυστήριο. Ετσι, όμως, έχουν τα πράγματα και ο Βόσνιος χάνει τη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ