Φωτογραφία του χρήστη SportActive.gr.

Σε ενα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου ο Άρης Αμφιάλης πήρε τεράστιο διπλό ψυχολογίας και όχι μόνο μέσα στην Νίκαια επι του Προφήτη Ηλία με το απίστευτο Αγγλικό σκορ 3-5!!!!!

Ετσι η ομάδα του Βαγγέλη Κώττου μετά απο αυτό το αποτέλεσμα μετά απο 15 αγώνες, έφτασε στο -1 απο την αποφυγή των πλέι άουτ παραμονής, εκεί που στην αρχή της χρονιάς την είχαν όλοι ξεγραμμένη.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τoν Προφήτη Ηλία να προηγείται με 2-1 στο ημίχρονο και όλα προμήνυαν ένα εύκολο απόγευμα για τους γηπεδούχους.

Οι Τσιπιανίτης και Αλαμπέι έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους, με τον Παπαδόπουλο να μειώνει στο 29'.

Ο Άρης στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να πιέζει τον Προφήτη Ηλία, αλλά και πάλι μόλις στο 48' λεπτό μετά από ένα ολέθριο λάθος τις άμυνας έγινε το 3-1 με σκόρερ τον Ντανάκα.

Στο 60' ο Ιωάννου κατάφερε να βρει δίχτυα, δίνοντας φτερά στα πόδια των παικτών του Άρη οι οποίοι δε σταμάτησαν να κυνηγούν την ανατροπή, μειώνοντας σε 3-2.

Δυο λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 62' λεπτό ο Μηνόγιαννης κάνει εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και από πλάγια θέση, με ένα κεραυνό άφησε άγαλμα τον γκολκίπερ Αθανασίου, ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Από εκεί και μετά, το γήπεδο… έγειρε, δείχνωντας οτι είναι θέμα χρόνου να μπουν και άλλα γκολ!

Ο Άρης έκανε επιθέσεις κατά κύματα και όλα έδειχναν ότι η ανατροπή ήταν απόλυτα εφικτή.

Ο νεαρός Ιωάννου ξανακτύπησε στο 70' λεπτό κάνοντας την ολική ανατροπή και στο 80' ο έξοχος Μιχάλης Μουρίκης ολοκλήρωσε κάνοντας το τελικό 3-5, μετατρέποντας το ματς σε θρίαμβο.

Ο προπονητής της ομάδας της Αμφιάλης, κ.Κώττος δήλωσε:

''Ο τρόπος με τον οποίο ήρθε το αποτέλεσμα, με κάνει να νιώθω υπερήφανος για αυτόν τον σύλλογο.

Έβγαλαν πάθος, αρνήθηκαν να χάσουν.

Στο 46ο λεπτό κάναμε δύο μαζεμένες αλλαγές προσπαθώντας να αλλάξουμε τις ισορροπίες, οι οποίες ήταν ο Μουρίκης και ο Αναστασίου στη θέση του Αθανασίου και του Χασάπη.

Η μαγκιά, η ανατροπή, το ότι δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι – είναι στοιχεία που σε καμία περίπτωση δεν περνούν απαρατήρητα.

Το ματς γύρισε και με την αυταπάρνηση που έδειξαν οι παίκτες,αυτά τα «ηρωικά» που λέμε καμία φορά και γελούν μαζί μας και εκείνοι που τα διαβάζουν αλλά που στην τελική είναι η πραγματικότητα.

Και επειδή ακριβώς τα είδαν όλα αυτά με την ολοκλήρωση του αγώνα οι λιγοστοί πιστοί φίλαθλοι τις ομάδας χειροκρότησαν την  προσπάθεια που έκαναν όλα τα παιδιά και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη.