Φωτογραφία του χρήστη SportActive.gr.

''Ποδαρικό'' στις νίκες για την φετινή σεζόν και μάλιστα με εμφατικό τρόπο έκανε ο Αρης Αμφιάλης στην Β' κατηγορία Πειραιά, μετά απο 10 παιχνίδια.

Η ομάδα του Βαγγέλη Κώττου (η οποία κατέβηκε με πολλές απουσίες)επιβλήθηκε εκτός έδρας της Αρμενικής με 4-2, παίρνοντας βαθιά ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι Αμφιαλιώτες μέχρι το πρώτο 20λεπτο είχαν σκορπίσει την ομάδα της Νίκαιας, με τον Μηνόγιαννη να σπάει το ρόδι και να πετυχαίνει χατ-τρικ (5',12',20'), μην μπορούσαν να φανταστούν καλύτερη αρχή.

Οι γηπεδούχοι μειώσανε σε 3-2 με τέρματα των Τομαρά στο 50' και Μέρκο με πέναλτι στο 62'.

Στο 78ο λεπτό όμως ο Αρης έλαβε τέλος στην διεκδίκηση των βαθμών απο την Αρμενική, με τον Τσιάκούλη να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Ο κ.Κώττος έβγαλε το καπέλο στους ποδοσφαιριστές του γιατί κόντρα σε όλες τις δυσκολίες πήραν 3 βαθμούς που μπορεί στο μέλλον να φανούν σημαντικοί:

''Την χρειαζόμασταν αυτήν τη νίκη, συγχαρητήρια στους παίκτες μου.

Ο Άρης Αμφιάλης κέρδισε δίκαια το ματς και όχι μόνο.

Κέρδισε ένα σωρό προβλήματα.

Δεν ήταν καθόλου εύκολο να δουλέψουμε στις προπονήσεις, με τόσες απουσίες και τραυματισμους.

Υπήρχαν κάποιοι παίκτες που δεν ήταν σε καλή ψυχολογική κατάσταση για διαφορετικούς λόγους.

Μπαίνοντας στα αποδυτήρια για τον αγώνα με την Αρμενική είπαμε: '' Τέλος στην κλάψα, πάμε να παίξουμε μπάλα να πάρουμε τον αγώνα''.

Είναι μεγάλο πράγμα να δείχνεις ότι θέλεις τόσο πολύ έναν αγώνα, τη στιγμή που οι έξι από τους έντεκα παίκτες σου, πριν από λίγα 24ωρα δεν γνωρίζαμε αν θα αγωνιστούν.

Όλα τα παιδιά που αγωνιστήκαν έδωσαν τα πάντα, έκαναν αυτά που τους ζητήσαμε, λόγω σεβασμού στον εαυτό τους, λόγω σεβασμού στην ιστορία της ομάδας.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι αυτή η ομάδα και τα παιδιά αξίζουν σεβασμό και υπερηφάνεια διότι από την αρχή της περιόδου γίνεται μία τιτάνια προσπάθεια και το γνωρίζουν πολύ καλά αυτοί που είναι κοντά στην ομάδα.

Είναι μία νίκη αυτοπεποίθησης και ψυχολογίας για τα επόμενα παιχνίδια.