''Πάτησε'' μπαράζ ανόδου η ΑΕ Νίκαιας η οποία επιβλήθηκε στο τοπικό ντέρμπι του Αστέρα με 3-1, με την έτερη ομάδα της πόλης να συνεχίζει να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας μετά απο 10 αγώνες της Β' Πειραιά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σε κομβικό σημείο στα τελευταία λεπτά του 1ου ημιχρόνου με τον Παπακίτσο.

Στην συνέχεια ο Αστέρας δεν το άφησε αναπάντητο και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Χατζηλάρη στο 51ο λεπτό.

Και εκεί που όλα έδειχναν οτι το παιχνίδι πάει για δραματικό φινάλε στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Στάθη Φουρίκη κέρδισε πέναλτι στο 79' με τον Σφυρή να ξαναβάζει την ομάδα του μπροστά στο παιχνίδι νικώντας τον Γκερλέ.

Ο Παπακίτσος με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο 89' έλαβε τέλος στην οποιαδοίποτε ελπίδα στον Αστέρα να ξανακάνει ροντέο το ματς.

Ο τεχνικός της ΑΕΝ, κ.Φουρίκης έλαβε μύνημα απο τους ποδοσφαιριστές του για βελτίωση στην δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί:

''Θα πρέπει πρώτα από όλα να δώσουμε συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας διότι έδωσαν τα πάντα για να πάρουμε τους 3 βαθμούς σήμερα και έτσι δεν φάνηκαν οι σοβαρές απουσίες που είχαμε!!

Σίγουρα η απόδοση μας πρέπει να βελτιωθεί σε πολλούς τομείς και θα προσπαθήσουμε από αύριο να δουλέψουμε έτσι ώστε η ομάδα μας να παρουσιάζεται διαρκώς καλύτερη!!

Το όνομα και η ιστορία της ομάδας το επιβάλει ''!!