Φωτογραφία του χρήστη SportActive.gr.

Πολύ σημαντικό τρίποντο πριν την αυλαία του 2017 πέτυχε η Χαλκηδόνα, η οποία επικράτησε εντός έδρας του Αίαντα Σαλαμίνας με 2-1 για την προτελευταία αγωνιστική του Α' γύρου της Α' κατηγορίας του Πειραιά.

Οι Νικαίωτες ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον Μουστάκα ύστερα απο ενα πολύ όμορφο συνδυασμό στην περιοχή των κυανόλευκων.

Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου, οι γηπεδούχοι μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους αλλά δεν τα κατάφεραν.

Το 2-0 διαμόρφωσε ο Λοιζίδης στο 75ο λεπτό, διώχνοντας το άγχος απο τους συμπαίκτες του, με τον Αίαντα το μόνο που να καταφέρνει είναι να μειώσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χανιώτη.