Του Σταύρου Πρέσση

Το ντέρμπι της Κορίνθου το κέρδισε δίκαια η Κόρινθος 06, καθώς νίκησε με 3-2 την ΠΑΣ Κορίνθου. Ένας αγώνα που τα είχε όλα 2 2 ημίχρονο 3-2 τελικό. Η Κόρινθος κατάφερε μετά από αγώνα της Τετάρτης που έπαιξε κύπελλο με το Λουτράκι και νίκησε  4 3 σε αγώνα 120 λεπτών λόγω παράτασης. Η Κόρινθος, αν και με περισσότερη κούραση, κατάφερε και νίκησε την συμπολίτισσα της και βρίσκεται μόνη στην κορυφή με 30 βαθμούς.

Ο προπονητής της ΑΣ Κορίνθου κος. Μπινιάρης Σταύρος σε τηλεφωνική επικοινωνία μίλησε για το ντέρμπι και είπε τα εξής:

Νομίζω ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη, διότι πρέπει να πούμε στις συνθήκες που πραγματοποιήθηκαν. Την Τετάρτη παίξαμε αγώνα κυπέλλου με μια ομάδα  Γ' Εθνική με την  ΠΑΟ Λουτράκι 120 λεπτά. Κατά δεύτερον αντιμετωπίσαμε τρεις αναγκαστικές αλλαγές Μαυρέλη, Αράπογλου και Φίλης οι οποίοι είναι ποδοσφαιριστές, που δεν έχουν χάσει κανένα λεπτό στην ομάδα και καταφέραμε να κερδίσουμε την ψυχολογική πίεση ενός ντέρμπι. Εφόσον λοιπόν,  κατάφεραν οι παίκτες να ανταποκριθούν σε όλες αυτές τις συνθήκες και βγήκαν νικητές από τον αγώνα, αυτό είναι ότι η ομάδα είναι δομημένη η ομάδα να είναι πρωταθλήτρια. Είναι δομημένη για να έχει ποιότητα και να αντιμετωπίσει οτιδήποτε εμπόδιο σταθεί στο δρόμο της. Είμαι πολύ υπερήφανος για τους παίκτες μου και θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια για την μεγάλη τους επιτυχία. Δεν θα κρίνω εγώ, αλλά ο κόσμος και οι υπεύθυνη που όρισαν τα παιχνίδια του Κυπέλλου. Εμένα η δουλειά μου, η ομάδα μου να είναι έτοιμη και να μπορέσει να κερδίσει. Νομίζω εμείς από εδώ και πέρα θα κοιτάξουμε να επανέρθει η ομάδα σε κανονικούς ρυθμούς. Σε ρυθμούς που αρμόζουν στο επίπεδο μας και νομίζω ότι θα σχεδιάσουμε και θα αντιμετωπίσουμε σοβαρά την ομάδα των Εξαμιλίων και όλες τις ομάδες, γιατί δεν έχουμε το δικαίωμα να υποτιμήσουμε κανένα αντίπαλο.