του Σταύρου Πρέσση

Ο Φοίνικας Αγίας Σοφίας δέχθηκε την δεύτερη του ήττα από τον Ολυμπιακό Κερατσινίου με 2 1 εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με την πλάτη στο τοίχο χάνοντας 1 0. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός Κερατσινίου σκόραρε στο 47' αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο και πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Από εκεί και πέρα η ομάδα του κος. Παύλοβιτς πίεσε τον αντίπαλο και στο 72' κατάφερε και μείωσε το σκορ σε 2 1, αλλά ως εκεί, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον κος. Θανάση Παύλοβιτς που υπήρξε είπε τα εξής:

Παίξαμε ένα ημίχρονο. Είχαμε μείνει αλλού. Στο γήπεδο μπήκαμε μετά το 50΄. Ένα πρώτο ημίχρονο χαμένο. Ένα με δύο φάσεις εκατέρωθεν και για τις δύο ομάδες, αλλά στο πρώτο ναι μεν δεν υπήρχαν πολλές φάσεις, αλλά εμείς δεν ήμασταν καλοί και στις μονομαχίες και στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Δεν είχαμε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά δημιουργήσαμε κάποια φάση, είχαμε ένα δοκάρι δημιούργησε και ο αντίπαλος μια ευκαιρία. Το ημίχρονο θα πήγαινε για Χ. Σε μια φάση γύρω στο 40' έγινε ένα διώξιμο πήραν την μπάλα έξω από την περιοχή κάνανε ένα σουτ και έκανε ο αντίπαλος το 1-0. Μπαίνοντας στα αποδυτήρια είπαμε ότι πρέπει να δυναμώσουμε, να το διαχειριστούμε διαφορετικά και να βγούμε έξω και να γυρίσουμε όσο γίνεται το παιχνίδι. Να ανεβάσουμε την απόδοση μας. Βγαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο και γύρω στο 47' δεχθήκαμε δεύτερο γκολ από ένα λάθος δικό μας. Όταν τρως στο ξεκίνημα του ημιχρόνου και δεύτερο γκολ τα πράγματα είναι δύσκολα. Από εκεί και πέρα πιέσαμε πάρα πολύ τον αντίπαλο και ήμασταν πάρα πολύ καλή σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Γύρω στο 75' κάναμε το 2 1. Νομίζω από εκείνο το σημείο θα μπορούσαμε με κάποιες φάσεις που δημιουργήσαμε και πιέζαμε τον αντίπαλο να ισοφαρίζαμε, αλλά δεν μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε. Δεν ήμουν ικανοποιημένος ιδιαίτερα από το πρώτο ημίχρονο. Από το 50' και μετά κάναμε μια προσπάθεια αργοπορημένα, αλλά με το 2 0 στην πλάτη είναι πολύ δύσκολο να αντιδράσεις και δεν παίζαμε με οποιαδήποτε ομάδα παίζαμε με μια ομάδα 5αδας. Εμείς θα πρέπει να μπαίνουμε από την αρχή πιο δυνατά. Η συνέχεια είναι εξίσου δύσκολες με ομάδες του ίδιου στυλ και του ίδιου στόχου. Εμείς θα πρέπει να καταλάβουμε ότι πρέπει να βάλουμε κάποια στοιχεία στο παιχνίδι μας, όπως είναι η δύναμη το πάθος για να μπορέσουμε να αντεπεξέλθουμε, άρα άμα βάλουμε αυτά τα στοιχεία θα μπορέσουμε να βελτιώσουμε κάποια πράγματα αν συνεχίσομε έτσι θα είναι δύσκολα τα πράγματα. Επόμενος αγώνας εκτός έδρας με τον ΑΟΚ Φαλήρου. Πρέπει να προσεγγίσουμε το παιχνίδι ιδιαίτερα προσεκτικά, γιατί είναι μια καλή ομάδα. Από εκεί και πέρα, όλες αυτές οι ομάδες και κυρίως σε αυτό το πρωτάθλημα και σε αυτές τις κατηγορίες είναι όπως θέλεις εσύ καλά να προσεγγίσεις καλά το παιχνίδι, αλλά να μπεις με στρατηγική να κερδίσεις. Εμείς εκεί και πέρα, εκεί που είμαστε στην δεύτερη θέση δεν μπορούμε να πηγαίνουμε για κάτι άλλο. Άσχετα, αν το παιχνίδι δεν μας πάει, εάν το χάσουμε ή έρθουμε ισοπαλία, γιατί όταν παίζεις αυτά τα παιχνίδια είναι και τα τρία αποτελέσματα. Εμείς πρέπει να πηγαίνουμε, εάν έχουμε αυτό το στόχο, πρέπει να πηγαίνουμε και να κερδίζουμε τα παιχνίδια. Δεν μπορεί να πηγαίνεις για άλλο στόχο όταν είσαι δεύτερος. Πρέπει να πηγαίνεις για την νίκη. Πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τον αγώνα με τον ΑΟΚ Φαλήρου, γιατί προερχόμαστε από μια ήττα, πως θα το διαχειριστούμε σωστά για να πάμε να αντεπεξέλθουμε στο παιχνίδι.