Δραπετσώνα
του Σταύρου Πρέσση

Η ΑΣ Ποντίων αν και προηγήθηκε δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Αμπελακιακό, καθώς έχασε με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο έκτο λεπτό και μέσα σε πέντε λεπτά ισοφαρίστηκαν. Στο αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του κος. Δαούτη δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά λεπτό με λεπτό έβρισκε τα πατήματα της. Η ΑΣ Ποντίων είχε και μαθηματικό πλεονέκτημα, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχου καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού πίεζαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, που θα τους δώσει την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Όμως σε μια ασυνεννοησία της άμυνας ο Αμπελακιακός ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή και πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Ο προπονητής της ΑΣ Ποντίων κος. Δαούτης Παύλος σε επικοινωνία που υπήρξε δηλωσες τα εξής:

Παίξαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με μια ομάδα με διαφορετικούς στόχους, που φάνηκε μόνο στα χαρτιά, γιατί στο ενενηντάλεπτο δεν φάνηκε καθόλου. Ήταν μοιρασμένο η κάθε ομάδα είχε τις φάσεις της και τα λεπτά της στο παιχνίδι. Κατορθώσαμε να προηγηθούμε στο έκτο λεπτό και να ισοφαριστούμε στο ενδέκατο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπήκαμε καλά στα πρώτα λεπτά, αλλά καταφέραμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι και να πάρουμε μέτρα στο γήπεδο έτσι ώστε να πάρουμε το παιχνίδι. Ευτυχίσαμε να μείνουν με δέκα παίκτες οι αντίπαλοι και ενώ πιέζαμε σε μια ασυνεννοησία της άμυνας , δεχθήκαμε ένα γκολ, που ούτε και οι αντίπαλοι το πίστευαν. Παλέψαμε μια ομάδα με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ από εμάς και χάσαμε στην λεπτομέρεια. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου, για την προσπάθεια που κατέβαλαν.