Αποτέλεσμα εικόνας για kone aek
Ο Παναγιώτης Κονέ αγωνίστηκε για 70' στην φιλική ήττα της ΑΕΚ από την Τσουκαρίτσκι (1-0) στα Σπάτα. Έπαιξε 90λεπτο ο Τσιγκρίνσκι.

Tο παιχνίδι με τη Σερβική ομάδα είχε το νόημα της διατήρησης των ποδοσφαιριστών του Μανόλο Χιμένεθ σε αγωνιστικό ρυθμό, ενώ ο Ισπανός τεχνικός ήθελε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους Παναγιώτη Κονέ και Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι. Με τον Έλληνα διεθνή να κάνει ανεπίσημο ντεμπούτο με την ΑΕΚ, αγωνιζόμενος για 70 λεπτά, τη στιγμή που ο Ουκρανός στόπερ έπαιξε όλο το 90λεπτο και έδειξε ότι έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του στο χέρι του.

Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Οβούσου στο 44' με ατομική προσπάθεια και σουτ στη δεξιά γωνία του Τσιντώτα, ενώ οι δύο ομάδες είχαν από ένα οριζόντιο δοκάρι: η ΑΕΚ στο 55' με απευθείας φάουλ του Αραούχο και η Τσουκαρίτσκι στο 83' με σουτ του Μπόγιτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Γιαννούτσος, Λόπες (35’ Βινίσιους), Τζανετόπουλος, Σιμόες, Πατίτο, Κονέ, Βλαχομήτρος, Γιακουμάκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Τσιντώτας (84’ Ντούνης), Μπακάκης, Βράνιες (83’ Τσιβελεκίδης) Τσιγκρίνσκι, Βινίσιους, Τζανετόπουλος, Σιμόες (60’ Αντωνίου), Αραούχο, Λιβάια, Κονέ (70’ Σταμούλης), Γιακουμάκης (65’ Μπάμπης).

Τσουκαρίτσκι: Μπέλιτς, Κοπίτοβιτς, Πούσκαριτς, Λάγκατορ, Κάγεβιτς, Πέταρ Γιοβάνοβιτς, Οβούσου, Σάσα Γιοβάνοβιτς, Μιλόγεβιτς, Μπασάνοβιτς, Μπόγιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Μπέλιτς (59’ Πέτροβιτς) Πέταρ Γιοβάνοβιτς, Πούσκαριτς, Κοπίτοβιτς, Μπασάνοβιτς, Λάγκατορ (65’ Τσερνομάρκοβιτς) Μιλόγεβιτς, Οβούσου (70’ Ντόκιτς) Αντάμοβιτς, Ζόριτς, Κάγεβιτς

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Γκάμαρης, με βοηθούς τους Παναγιώτη Κορτέση, Μαρία Δέτση και τέταρτο τον Χαράλαμπο Τσουκαλά, όλοι από τον σύνδεσμο Αθηνών.

* Από αύριο οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ θα απολαύσουν το τριήμερο ρεπό που τους έχει δώσει ο Μανόλο Χιμένεθ για να ξεκουραστούν και θα επιστρέψουν στις προπονήσεις τη Δευτέρα.