Κερατσίνι
του Σταύρου Πρέσση

Ο Φοίνικας Αγίας Σοφίας δεν κατάφερε να κάνει το 6 στα 6 και έκανε την πρώτη του ήττα εκτός έδρας κόντρα στον Θησέα. Η ομάδα του κος. Παύλοβιτς όπως είπε και ο ίδιος δεν ήταν πολύ καλή και δίκαια ηττήθηκε με 3-1.

Ο κος. Παύλοβιτς σε επικοινωνία που υπήρξε μας είπε τα εξής:

Το αποτέλεσμα δεν μας αδικεί. Σήμερα ήμασταν κακοί. Ήταν μια άσχημη μέρα για εμάς, είχαμε κακή απόδοση, φυσικά και δεν μας αδικεί το σκορ. Δεν μπήκαμε στο παιχνίδι σήμερα. Αν και πριν το πρώτο γκολ, είχαμε την υπεροχή και χάσαμε κάποιες ευκαιρίες και κόντρα στην ροή του παιχνιδιού δεχθήκαμε πολύ δύσκολο και ωραίο γκολ που έβαλε ο αντίπαλος και μετά πιέσαμε να ισοφαρίσουμε, αλλά δεν τα καταφέραμε. Τρία λεπτά πριν λήξη του ημιχρόνου από μια κόντρα επίθεση δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ. Από εκεί και πέρα ήταν δύσκολα τα πράγματα και ακόμα δυσκόλεψαν περισσότερο. Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε πει να πιέσουμε να μπορέσουμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι, αλλά στο πρώτο πεντάλεπτο δεχθήκαμε το τρίτο γκολ και μετά ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσουν τα πράγματα. Προσπαθήσαμε σημειώσαμε ένα γκολ και στο τελευταίο εικοσάλεπτο πιέσαμε αλλά τελικά δεν μπορούσαμε κάτι παραπάνω. Έχω πει ότι έρχονται πέντε με έξι παιχνίδια τα οποία θα δείξουμε τι μπορούμε να κάνουμε στην πορεία. Η προσέγγιση είναι η ίδια ανεξαρτήτου αποτελέσματος σημερινού τυχαία είναι αυτά. Η προσέγγιση είναι να πάμε για το τρίποντο, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο στην θέση που είμαστε και στην συνέχεια των παιχνιδιών. Όχι μόνο τον Πειραϊκό, είναι παιχνίδια με ομάδες που έχουμε τον ίδιο στόχο, άρα λοιπόν πρέπει να ανταποκριθούμε για να μπορέσουμε να κρατηθούμε εκεί που είμαστε, έχει πολύ χρόνο ακόμα, πολύ πρωτάθλημα μια ήττα δεν λέει τίποτα αν και εμένα δεν μου αρέσει να χάνω, αλλά και η ήττα υπάρχει και μέσα στο πρόγραμμα. Καμία ομάδα δεν θα τελειώσει αήττητη θα το δείτε και στην πορεία. Απλός εμείς πρέπει να εκμεταλλευτούμε κάποιες αποτελέσματα άλλων ομάδων, αλλά εμείς κοιτάμε την δικιά μας ομάδα να  μπορέσει να αντεπεξέλθει, να επιστρέψουμε στις νίκες και να μπορέσουμε να κρατηθούμε στον ίδιο στόχο. Ο στόχος είναι να είμαστε πάλι όπως τα δύο προηγούμενα χρόνια. Να είμαστε μέσα στις ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο αυτός ο στόχος παραμένει. Πιστεύω ότι θα είμαστε στις ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο.