Κερατσίνι
του Σταύρου Πρέσση

Μια δύσκολη νίκη πανηγύρισε εκτός έδρας η Χαραυγή κόντρα στην ΑΕ Περάματος με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 30' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ηλιόπουλου. Το ημίχρονο έκλεισε 1 0 υπέρ της Χαραυγής. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το Πέραμα ισοφάρισε με τον Λαθούρη. Όμως λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 51' ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, ο Γελασάκης, σημείωσε άθελα του αυτογκόλ και έδωσε ξανά το προβάδισμα για την ομάδα του κος. Αθανασόπουλου. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ και να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό η Χαραυγή.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον προπονητή της Χαραυγής κος. Σπύρο Αθανασόπουλο μας είπε τα εξής:

Δύσκολη νίκη, με μια ομάδα που κατάθεσε ψυχή για να πάρει αποτέλεσμα με εμάς. Τα καταφέραμε. Από εκεί και πέρα θέλουμε δουλειά πιο πολύ στην νοοτροπία μας, γιατί κάποια παιχνίδια πρέπει να μάθουμε να μην δίνουμε διακαιώματα στους αντιπάλους, ώστε να μπορούν να διεκδικούν κάτι περισσότερο. Ακόμα είναι πολύ νωρίς, είναι αρχή, όλες οι ομάδες βρίσκονται πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση και βαθμολογική. Όπως βλέπεται δεν ξεχωρίζει κάποια ομάδα, σίγουρα η ποιότητα των παικτών που έχει η Χαλκηδόνα, που οι παραπάνω από τους ένδεκα κάνανε πέρυσι πρωταθλητισμό αυτό τα λέει όλα. Φυσικά είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, είναι δύο ομάδες που είναι ανταγωνιστικές. Θεωρώ, ότι θα είναι ένα καλό παιχνίδι.