Δραπετσώνα
του Σταύρου Πρέσση

Τα Αστέρια Δραπετσώνας ηττήθηκαν με 2-1 από την ΑΕ Αίγινας στον εκτός έδρας αγώνα. Το εφηβικό το οποίο το κατευθύνει ο κος. Γιάννης Πάντος, έπαιξε πάρα πολύ καλά, δημιούργησε πολλές φάσεις και ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν δεν κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι τέλους και ηττήθηκαν.  Στο προπαιδικό που πάλι προπονητής είναι ο κος. Πάντος νίκησε με 2-0 τον AΣ Δραπετσώνας. Οι μικροί ποδοσφαιριστές τα πήγαν πολύ καλά και άξια πήραν την νίκη.

Ο κύριος Γιάννης Πάντος σε τηλεφωνική επικοινωνία ανάφερε τα εξής:

Παίζαμε με την Αίγινα εκτός έδρας. Χάσαμε 2-1 αλλά νομίζω μας αδικεί το αποτέλεσμα, ήμασταν πάρα πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο ήταν η πρώτη φορά που μαζευτήκαμε όλοι, δηλαδή ήμασταν 18 άτομα, γιατί την προηγούμενη φορά είχαμε τραυματισμούς, απουσίες, τιμωρίες και παίζαμε και με μικρούς και αρκετοί διαφορά ηλικίας. Τώρα που ήμασταν κομπλέ ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί, γιατί η Αίγινα προσπαθεί να χτυπήσει την πρώτη θέση, οπότε είναι πάρα πολύ καλή ομάδα δεν το συζητώ, αλλά αν βλέπατε το παιχνίδι θα λέγατε ότι ήταν πραγματικά ένα ντέρμπι. Χάσαμε αρκετές ευκαιρίες. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, Δηλαδή ήταν 0-0 στο ημίχρονο προγηθήκαμε με πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έδωσε ένα πέναλτι που δεν ήταν ξεγελάστηκε ο διαιτητής. Στο τέλος το παραδέχθηκε και ο διαιτητής στο τέλος ότι δεν ήταν. Ένα μοναδικό λάθος που κάναμε στην άμυνα αυτό μας στοίχισε. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, γιατί μετά από πάρα πολύ καιρό η ομάδα έπαιξε και έδειξε τις δυνατότητες που έχει. Ο στόχος της ομάδας επειδή ξεκινήσαμε φέτος μια καινούργια χρονιά με παιδιά τα οποία είναι και μικρής ηλικίας, αλλά και με άλλα παιδιά καινούργια που ήρθαν τώρα και στην ουσία δημιουργείτε το εφηβικό δεν θα το έλεγα από την αρχή. Έγιναν κάποιες προσθήκες που χρειάζονται χρόνο για να μπορέσει να δέσει όλο αυτό. Επειδή άλλαξε διοίκηση και έχουμε βάλει κάποια φιλοσοφία και θέλουμε να την περάσουμε σίγουρα θέλει μια προσαρμογή για όλους. Για το χθεσινό παιχνίδι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, πήγαν πάρα πολύ καλά τα παιδιά στις λεπτομέρειες κρίθηκε. Το προπαιδικό παίζουμε σε τουρνουά στο Ακρόπολις, παίζαμε με τον ΑΣ Δραπετσώνας ήταν γειτονικό ντέρμπι. Πιστεύω ότι παίξαμε πάρα πολύ καλά κερδίσαμε 2-0. Σιγά σιγά ανεβαίνει η ομάδα φαίνονται κάποιες αρετές που έχουν. Αυτό το τμήμα το έχω 2 3 χρόνια αυτά τα παιδιά. Η εικόνα τους ήταν πάρα πολύ καλή. Κάθε παιχνίδι ανεβαίνουμε συνεχώς, κάποια πράγματα που κάνουμε στην προπόνηση τα βγάλανε είχαμε καλή κυκλοφορία μπάλας, λίγο στο δεύτερο ημίχρονο κουραστήκαμε. Εμείς βέβαια στο προπαιδικό έχουμε λίγα παιδιά, οπότε οι αλλαγές ήταν δύο και ήταν πολύ μεγάλο το γήπεδο. Ωστόσο, τα παιδιά ανταποκρίθηκαν. Στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε λίγο πίεση, αλλά ανούσια και πετύχαμε ένα δεύτερο γκολ. Ήμασταν πάρα πολύ καλή και είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που κάνουν. Πιστεύω αρκετά  από αυτά τα παιδιά έχουν βάσεις για κάτι καλύτερο μεγαλώνοντας.