Ο Πειραϊκός συνέχισε νικηφόρα το πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β' ΕΠΣ Πειραιά, επικρατώντας με 1-2 εκτός έδρας της Σπίθας.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Αποστόλης Παφίλης, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων στο ντεμπούτο του για φέτος.

Οι παίκτες του Γιώργου Λιανού ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όμως απουσίαζε η μεγάλη φάση. Από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή με βαθιές μπαλιές, τις οποίες ανέκοπτε η άμυνα του Πειραϊκού.

Ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Στο 47' Παφίλης βγήκε τετ-α-τετ από δεξιά και πλάσαρε όμορφα για το 0-1.

Η απάντηση της Σπίθας ήρθε στο 54'. Εκτέλεση φάουλ από τον άξονα για γηπεδούχους, η αντίπαλη άμυνα δεν απομάκρυνε, και στη "σύγχυση" που δημιουργήθηκε ο Πετράκης και από κοντά με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 59' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Σκόκοτας χτύπησε εκτός φάσης αντίπαλο του και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ενώ στο 65' οι αριθμητικές ισορροπίες επανήλθαν.

Διότι ο Παπαδόπουλος της Σπίθας είδε τη 2η κίτρινη του κ. Αλατζάκη, επειδή εξύβρισε τη κερκίδα. Για να φτάσουμε στο 79ο λεπτό όπου ο Παφίλης, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ και με ψηλοκρεμαστό πλασέ σκόραρε ξανά, δίνοντας τη νίκη στον Πειραϊκό με 1-2.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο γενικός γραμματέας της Σπίθας, κ. Ιορδάνης Τριανταφυλλίδης, έχασε τις αισθήσεις του και μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο. Άπαντες ευχόμαστε όλα να πάνε καλά και ταχεία ανάρρωση.

Σπίθα: Νταβτιάν, Μακρής, Σέκα( 90’ Μόλακας) , Πιεράκος, Παπαδόπουλος, Μέξης, Λαμπράκης( 87’ Τσαμπαρλής) Κοντομάρης( 46’ Κλάδης) , Κοτζαμιχάλογλου( 61’ Καραδημητρίου) Μιχαηλίδης, Σαμωνάκης)

Πειραϊκός: Μπακαλάρος, Αξιώτης, Καλλυβωκάς, ( 68’ Σαμχαραούλι) , Θεοχαράκης, Καραλάγας, Γκούρη, Ξυμιαλής( 82’ Λευκαδίτης) Ζωγράφος, Χλιάρας( 50’ Σκόκοτας) , Παφίλης( 90’ Φριτζάλας) , Σεϊντάρασι