Σοκ στο τέλος για τον Θησέα, ο οποίος στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος ηττήθηκε με 2-1 απο την Σπίθα στο ΑΓΕΤ Χαραυγής, με την ομάδα το Νίκου Γαντζάκη να ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και παρά τις απουσίες των Ψαραύτη, Χατζηβασιλείου, Κοντάκου, Ρέντου και του Ψωμά.

Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2' με τον Μητσάκο, μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος για τον Θησέα, καθώς έχασε πολλές ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι.

Στο 5' ο Κουτσονικόλας, στο 12' και στο 25' ο Βλαχουτσάκος και στο 40' ο Χαιρετας Γ. έχασαν απίστευτα τετ-α-τετ για να διευρύνουν το σκορ και να πάρουν σοβαρό προβάδισμα.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά oι Κουτσονικόλας και Ξυρογιάννης αποχώρησαν ως τραυματίες απο τον αγωνιστικό χώρο.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν και φέρανε το ματς στα ίσια με σκόρερ τον Μιχαηλίδη στο 57', ενώ δυο λεπτά αργότερα ο μοιραίος του αγώνα Βλαχουτσάκος έχασε διπλή σπουδαία ευκαιρία να δώσει ψυχολογία στην ομάδα του και να προηγηθεί ξανά στο σκορ.

Τελικά οι Νικαιώτες ''έκλeψαν'' την νίκη στο 88' με τον Κοτζαμιχάλογλου.

Ο Νίκος Γαντζάκης προπονητής του Θησέα δήλωσε:

''Eίμασταν πολύ καλοί σήμερα, χάσαμε 5 κλασικές ευκαιρίες και κάναμε και αναγκαστικές αλλαγές.

Ξεκινήσαμε χωρίς πέντε βασικούς στην 11άδα μας αλλά και ο διαιτητής μπορώ να πω σφύριξε κάπως περιέργα, με αποτέλεσμα να ανέχεται τα δυνατά μαρκαρίσματα.

Οι Κουτσονικόλας κ ο Ξυρογιάννης αποχώρησαν τραυματίες.