ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ:

Του ΘΑΝΟΥ ΠΕΠΠΑ

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός με τον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο φιλικό επί Πειραϊκού εδάφους. Οι πρωταθλητές παρά το γεγονός ότι  δεν κατάφεραν να επικρατήσουν, έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους έξι ημέρες πριν το πρώτο παιχνίδι στο Βελιγράδι για τον τρίτο προκριματικό γύρο κόντρα στην Παρτιζάν.

Ιδιαίτερα δραστήριος αλλά άτυχος ο Εμανουέλ Εμενίκε, "πολυεργαλείο" ο Οτζίτζα Οφόε, σκόραρε ο Μεντί Καρσελά με τα χρώματα της νέας του ομάδας.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου

Ο Μπέσνικ Χάσι παρέταξε μία ενδεκάδα που θα έλεγε κανείς πως ήταν "πρόβα Παρτιζάν", με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, τον Κούτρη αριστερά, τον Ομάρ δεξιά και τους Σισέ - Βούκοβιτς στο κέντρο της άμυνας. Στα χαφ αγωνίστηκαν οι Φορτούνης - Οτζίτζα Οφοέ - Ρομαό, αριστερά στα φτερά ο Μάριν, δεξιά ο Πάρντο και στην κορυφή της επίθεσης ο Εμενίκε.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος δεν άργησαν να φανούν απειλητικοί μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Πάρντο να γίνεται αποδέκτης εξαιρετικής σέντρας του Μάριν, αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε για να ανοίξει το σκορ.

Το καλό παιχνίδι των ερυθρολεύκων είχε ως αποτέλεσμα και δεύτερη ακόμη πιο μεγάλη ευκαιρία. Ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά μία μπαλιά "συστημένη" για το κεφάλι του Εμενίκε, αλλά ο Αθανασιάδης είπε "όχι" στον Νιγηριανό φορ του Ολυμπιακού. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν με τον Ρομαό αυτή τη φορά στο 15' να πιάνει μία ακόμη κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, αλλά η μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η ομάδα του Χάσι γινόταν όλο και περισσότερο απειλητική παίζοντας σωστά από τον άξονα και από τα φτερά χάνοντας ακόμη μία ευκαιρία στο 25' όταν μετά από ωραία εναλλαγή με τον Φορτούνη, ο Οτζίτζα Οφόε πήρε την πάσα και σούταρε, αλλά ο Αθανασιάδης ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Στην επαναφορά ο Εμενίκε προσπάθησε να σκοράρει αλλά συνελλήφθη σε θέση οφσάιντ.

Και κάπου εκεί έμελλε να επαληθευτεί ο νόμος του ποδοσφαίρου που θέλει την ομάδα που χάνει ευκαιρίες να δέχεται τέρμα. Αυτό συνέβη στο 30' όταν ο Αστέρας Τρίπολης με τρόπο αναπάντεχο πήρε προβάδισμα στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Καπίνο. Σε μία σέντρα από δεξιά, ο Σισέ δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα όπως θα ήθελε και ο Μιχάλης Μανιάς πρόλαβε την έξοδο του πορτιέρο του Ολυμπιακού για να κάνει με κεφαλιά το 0-1.

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε κάποια λεπτά για να ξαναβρει διαδρόμους με αξιώσεις προς την εστία του Αθανασιάδη και αυτό συνέβη στο 41' όταν μετά από σέντρα του Πάρντο, ο Εμενίκε επιχείρησε ένα εντυπωσιακό ψαλίδι αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο

Με την σέντρα του δευτέρου μέρους, ο Χάσι άλλαξε τους Σισέ - Βούκοβιτς - Πάρντο και Εμενίκε περνώντας στο παιχνίδι τους Νικολάου, Μάρτινς, Καρσελά και Καρίμ.

Ο Βέλγος εξτρέμ χρειάστηκε μόλις δέκα λεπτά για να πετύχει το πρώτο του τέρμα με τα ερυθρόλευκα! Ήταν το 55ο λεπτό, όταν ο Κούτρης έβγαλε από αριστερά μία πολύ καλή σέντρα προς τον Φορτούνη, με τον Θεσσαλό να γίνεται κάτοχος της μπάλας στην περιοχή του Αστέρα. Οι αμυντικοί των Αρκάδων έδιωξαν, όμως η μπάλα έφτασε στον Μεντί Καρσελά δεξιά, κι αυτός δεν είχε πρόβλημα με δυνατό σουτ να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 1-1.

Από κει και ύστερα ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να πέφτει αλλά ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του με τον τρόπο που ήδη έχει φανεί πως έχει περάσει στους παίκτες του ο Μπέσνικ Χάσι.

Τελικά το τελικό σκορ παρέμεινε στο 1-1 με τους ερυθρόλευκους να ολοκληρώνουν το ματς με 15 ευκαιρίες έναντι 5 του Αστέρα.