Ο Πειραϊκός επικράτησε με 2 – 1 της Α.Ε. Σαλαμίνας για την 26η αγωνιστική της Γ΄ΕΠΣ Πειραιά και πλέον εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδό του στη παραπάνω κατηγορία!

Οι Νεοφαληριώτες έκαναν το καθήκον τους στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και σε συνδυασμό με την νίκη της Άνω Νεάπολης επί των Λεόντων Καμινίων, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος, έφερε εις πέρας τον πρώτο του βασικό στόχο και πλέον αφοσιώνεται στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού , όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία για γκολ.

Παρόλα αυτά λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν ο κορυφαίος του γηπέδου, Αποστόλης Παφίλης, μπήκε από τα δεξιά στην αντίπαλη περιοχή και ανατράπηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο, με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και δεν αστόχησε, κάνοντας το 1 – 0 με το 16ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με τις αντεπιθέσεις τους προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά είτε έπεφταν πάνω στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο, είτε στον γκολκίπερ Μπακαλάρο, που ήταν παρών όποτε χρειάστηκε.

Στην «επανάληψη» ο Πειραϊκός μπήκε δυναμικά και κατάφερε να στο 70ο λεπτό να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σειντάρασι απο δεξιά και «σύγχυση» στην αντίπαλη άμυνα, ο Δημήτρης Χλιάρας με ωραίο γυριστό σουτ έκανε το 2 – 0 σκοράροντας για 3η συνεχόμενη αγωνιστική.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Σαλαμίνας, ήταν να μειώσει στο 80’ με σουτ μέσα από τη περιοχή του Κοκλιώτη σε 2 – 1. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και Πειραϊκός πήρε τη νίκη και ταυτόχρονα και την άνοδο στη Β΄ΕΠΣ Πειραιά!

Πειραϊκός : Μπακαλάρος, Ζερβός (74’ Σκαλτσάς), Καλλυβωκάς, Θεοχαράκης, Θηραίος, Λευκαδίτης, Κοντίνης (60’ Ξυμιαλής), Σκόκοτας, Χλιάρας, Παφίλης (90’ Καραγιαννάκης), Σεϊντάρασι.

Α.Ε. Σαλαμίνος: Τσαγκάρης, Σαράτσι (50’ Πάλλας), Παπαπαναγιώτου, Στόικου, Καλάι, Τζανάκος, Γκιόκας (62’ Κούλης), Μακρής (73’ Κούτσια), Κοκλιώτης, Περράκης, Πούτος