Koρυδαλλός

Τεράστια νίκη γοήτρου, πέτυχε η Προοδευτική η οποία επικράτησε με μεγάλη ανατροπή, 2-1 του Ιωνικού στο μεγάλο ντέρμπι του Πειραιά, φρενάροντας παράλληλα την πορεία των κυανόλευκων προς την άνοδο, και επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική παράδοση που έχουν οι βυσσινί ως γηπεδούχοι να μην έχουν χάσει ποτέ απο τους Νικαιώτες.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ηλία Καλοπήτα να προηγείται στο σκορ, όταν ο Ανρί Καμαρά στα τελευταία λεπτά εκμετταλέυτηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα εκτέλεσε για το 1-0 παγώνοντας τους Κορυδαλλιώτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ρου του αγώνα άλλαξε άρδην όταν ο Λέκκας στο 72' εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και σκόραρε για το 1-1, παίρνοντας φωτιά το γήπεδο.

Η ομάδα του Πάρη Ανδράλα δεν επαναπαύτηκε και μέσα σε λίγα λεπτά ο Μπέλερης με κεφαλιά, νίκησε τον Παναγόπουλο απο κοντά, ολοκληρώνοντας μια ολική ανατροπή.

Προοδευτική: Μπαντίκος, Ντάλλας, Καλαϊτζίδης, Ζίζηλας, Πατσατζόγλου, Παπανικόλας, Ατματζίδης (78’ Θεοδωράκης), Μπέλερης, Κανελλόπουλος (53’ Ζελέκου), Λέκκας, Πέππας (48’ Γιακούμπι)

Ιωνικός: Παναγόπουλος, Ζαφειρίδης (72’ Αργυρίου), Μεϊμάρογλου (68’ Προβατίδης), Ασάνονιτς, Μάρης, Κρητικός, Καραλής (80’ Μάνιας), Σιμιτζής, Καμαρά, Σαπαλίδης, Πέεφ

Ο συνεργάτης του κ.Ανδράλα, Βασίλης Σπέρτος δήλωσε:

''Ολα τα παιχνίδια αυτά διακατέχονται απο πάθος και δυναμισμό, είναι γνωστό.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, μπήκαμε αγχωμένοι και πιεσμένοι.

Είναι δύσκολο να το διαχειριστείς.

Δεν μας έβγαιναν πράγματα, και σαν να μην έφτανε αυτό μείναμε και πίσω στο σκορ σε κομβικό σημείο.

Στην ανάπαυλα, ο Πάρης και εγώ καταφέραμε να ανεβάσουμε ψυχολογικά τους παίκτες, με αποτέλεσμα να βγούμε απο τα αποδυτήρια αποφασίζοντας να παίξουμε ποδόσφαιρο.

Μέσα απο το τρέξιμο και την διάθεση, αλλάξαμε πολλά πράγματα.

Νοιώθω να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που μας συμπαραστάθηκε.

Παίζουμε για την ιστορία της Προοδευτικής.

Στην τελικη ευθεία του Πρωταθλήματος θα παίξουν και παιδιά που μέχρι τώρα δεν είχαν πολλά λεπτά συμμετοχής, για να έχουμε το καλοκαίρι μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για τα παιδιά''.