Σε μία από τις ουσιαστικότερες εμφανίσεις του, ο Πειραϊκός έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Χλιάρα που έκανε και χατ – τρικ, πήρε σημαντικό διπλό με 4 – 1 επί του Α.Σ. Κωφών.

Έτσι οι Νεοφαληριώτες συνέχισαν την προσπάθειά τους για άνοδο και φυσικά για το πρωτάθλημα της Γ΄ΕΠΣ Πειραιά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν από το πρώτο λεπτό να κυκλοφορήσουν ορθολογικά τη μπάλα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «ανοίξουν» γρήγορα το σκορ, με όμορφο γυριστό του Δημήτρη Χλιάρα στο 16ο λεπτό.

Ο Πειραϊκός που δεν είχε απειληθεί καθόλου, ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο. Και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και πάλι ο Χλιάρας, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0 – 2.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 67’. Όταν από μία σέντρα από τα δεξιά, ο Ιωακειμίδης εξ’ επαφής μείωσε προσωρινά σε 1 – 2.

Όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων άμεση. Και στο 72’ μετά από κόρνερ του Παφίλη, ο Ζωγράφος πήρε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Χλιάρας με δεύτερη κεφαλιά από τη γραμμή σχεδόν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 3, σημειώνοντας παράλληλα χατ – τρικ.

Το τελικό 1 – 4 διαμόρφωσε ένας πρώην παίκτης της ομάδας των Κωφών.

Ο Χρήστος Καραμπάσης στο 90’, έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά μετά από πάσα του Παφίλη, μπήκε περιοχή, αιφνιδίασε τον αντίπαλο γκολκίπερ που περίμενε σέντρα και με σουτ «έγραψε» τον επίλογο της συγκεκριμένης αναμέτρησης.

Η Σύνθεση

Πειραϊκός (Γιώργος Λιανός): Μπακαλάρος, Μάσιος, Καλλυβωκάς, Θεοχαράκης, Θηραίος, Σκόκοτας, Σκαλτσάς (65’ Κοντίνης), Ζωγράφος (86’ Καραμπάσης), Μηλιώνης, Παφίλης, Χλιάρας (84’ Βασιλείου)