Σε ένα ματς που τα είχε όλα (γκολ, πέναλτι, πάθος, αποβολές), εκτός από νικητή, ο Πειραϊκος αναδείχθηκε ισόπαλος 1 – 1 με την Άνω Νεάπολη. Με δέκα παίκτες για 80’ οι γηπεδούχοι, που «άγγιξαν» στο τέλος και τη νίκη.

Παρόλο το καλό ξεκίνημα του γηπεδούχου Πειραϊκού, ήρθε η φάση του 12ου λεπτού για να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα. Καθώς στο συγκεκριμένο λεπτό, ο γκολκίπερ των Νεοφαληριωτών, Μπακαλάρος, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη από τον διαιτητή για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλό του, κάνοντας παράλληλα πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βατούγιος και δεν αστόχησε νικώντας τον νεοεισελθόντα Ανούστη για το 0 – 1. Στην συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Λιανού, αν και ήταν δέκα δεν κλείστηκαν. Αντίθετα τον ρόλο αυτό είχαν οι φιλοξενούμενοι, που προσπαθούσαν να προστατέψουν το υπέρ τους σκορ. Κάτι που κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο όμως όχι. Ο Πειραϊκός μπήκε επιθετικά και δημιούργησε δύο καλές στιγμές στο 50’ και στο 52’, όμως οι σέντρες των Μηλιώνη και Μπουλάχ πέρασαν λίγο πάνω από το κεφάλι του Παφίλη. Όμως το γκολ δεν άργησε και πολύ να έρθει.

Συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παφίλης εκτέλεσε ένα κερδισμένο φάουλ της ομάδας του με πάσα για τον Μηλιώνη, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής ισοφαρίζοντας έτσι σε 1 – 1.

Στη συνέχεια του ματς, οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία καλή στιγμή, όμως το πλασέ του Καλλυβωκά μέσα και αριστερά στη περιοχή, κατέληξε άουτ. Η ένταση στο παιχνίδι ήταν εμφανής και επηρέασε και τους... προπονητές των δύο ομάδων, οι οποίοι αντάλλαξαν κάποια «γαλλικά» μεταξύ τους και αποβλήθηκαν από τον διαιτητή.

Ενώ οδεύαμε προς το τέλος του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι πήγαν να «κλέψουν» τη νίκη, όμως ο Ανούστης επενέβη σωστά και απέκρουσε τη μπάλα στη γωνία του. Μετά είχαμε νέα... αποβολή στο ματς. Αυτή τη φορά για την Άνω Νεάπολη, καθώς ο Καρνάτος στο 85’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Για να φτάσουμε στη τελευταία φάση σχεδόν του παιχνιδιού, όπου ο Κοντίνης μπήκε από τα αριστερά στη περιοχή, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και ενώ είχε επιλογές τους Παφίλη και Στρουμπούκη στο ύψος του πέναλτι, προτίμησε τελικά να τελειώσει μόνος του τη φάση, στέλνοντας τη μπάλα πολύ άουτ. Έτσι το 1 – 1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Οι Συνθέσεις

Πειραϊκός (Γιώργος Λιανός): Μπακαλάρος, Μάσιος (12’ Ανούστης), Καλλυβωκάς, Θεοχαράκης, Θηραίος, Παυλάκος, Ζωγράφος (61’ Κοντίνης), Σεϊντάρασι, Μπουλάχ (61’ Στρουμπούκης), Παφίλης, Μηλιώνης.

Άνω Νεάπολη: Αντωνιάδης, Κριμίλης, Ιωαννίδης Σ. (66’ Παλαιολόγος), Δημητρίου, Μαρνάτος, Δημητρακάκης (53’ Δαρείου), Λύρος, Στανακός, Βατούγιος (55’ Τσορτανίδης), Μπόγρης, Ιωαννίδης Π.