Ο Πειραϊκός μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο μέρος έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε τη νίκη με 2 – 1 επί του Α.Σ. Κωφών.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Αποστόλης Παφίλης ο οποίος με δύο τέρματα συνέβαλε τα μέγιστα για τη νίκη των Νεοφαληριωτών.

Για τους φιλοξενούμενους Α.Σ. Κωφών είχε «ανοίξει» το σκορ με πέναλτι ο Ιωακειμίδης.

Ένας ματς που διεξήχθηι σε ένα «βαρύ» αγωνιστικό χώρο, ελέω των καιρικών συνθηκών, οδηγήθηκε στην ένταση και στα δυνατά μαρκαρίσματα, που συνέθεταν την εικόνα του πρώτου μέρους.

Το οποίο «άναψε» καλά, όταν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για χέρι αμυντικού του Πειραϊκού.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιωακειμίδης και με τη βοήθεια του οριζοντίου δοκαριού σκόραρε, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στην «επανάληψη» οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και... «εκδικήθηκαν» με το ίδιο «νόμισμα».

Καθώς στο 58ο λεπτό, ο Παφίλης κέρδισε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και δεν αστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Μάλιστα λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης «χτύπησε» ξανά.

Συγκεκριμένα στο 76΄από πάσα του Καλλυβωκά, κινήθηκε στη πλάτη της άμυνας, βγήκε απέναντι στον γκολκίπερ και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα και τη νίκη στον Πειραϊκό με 2 – 1.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Νέου Φαλήρου, ενώ ήταν η 1η ήττα για τους Κωφούς στο φετινό πρωτάθλημα. Για την 10η αγωνιστική ο Πειραϊκός υποδέχεται την Α. Ε. Νέου Φαλήρου, ενώ ο Α.Σ. Κωφών την Α.Ε. Σαλαμίνας.

Σύσσωμη η οικογένεια του Πειραϊκού εύχήθηκε περαστικά στον ποδοσφαιριστή της Κώστα Καραγιαννάκη, που τραυματίστηκε στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης και αποχώρησε και τον περιμένει γρήγορα ξανά στους αγωνιστικούς χώρους.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ:Μπακαλάρος,Μητσοκάπας,Καλλυβωκάς,Θεοχαράκης,Θηραίος,Σεϊντάρασι,Μηλιώνης,Σκόκοτας(70΄Σαμχαραούλη),Καραγιαννάκης(8΄Μάσιος), Παφίλης,Στρουμπούκης(78΄Αλαμπέι)

Α.Σ. ΚΩΦΩΝ:Γκρούμιτς,Αλιάζ,Δοκιανάκης,Τσαύση(86΄Μητρόπουλος),Τρικαμηνάς,Λιάκος,Παντελάτος(74΄Μεχμέτι),Τρακάκης,Κορομπίλης,Χάιδος,Ιωακειμίδης(74΄Τσακουμάγκος)

Πειραϊκός και Α.Σ. Κωφών είναι ισόβαθμοι στην 5η θέση με 13 πόντους και την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενήσουν ΑΕ Νέου Φαλήρου και ΑΕ Σαλαμίνας,αντίστοιχα.